Αρχική » 2017 » Αύγουστος

Αρχείο μηνός Αύγουστος 2017

Λειτουργία Δημοτικών σχολείων για το σχολικό έτος 2017-18

Ενημερωθείτε για τη λειτουργία των δημοτικών σχολείων όπως προβλέπεται από την εγκύκλιο του Υπυργείου Παιδείας. Για την εγκύκλιο πατήστε  Λειτουργία Δημοτικών σχολείων 2017-18

Χρήσιμες συμβουλές προς τους γονείς

Η παρακάτω παρουσίαση σκοπό έχει να βοηθήσει όλους μας, και ιδιαίτερα τους γονείς, να βρουν καλύτερους τρόπους επικονωνίας για τη πρόληψη και αντιμετώπιση δύσκολων καταστάσεων που, αν και συνήθως προέρχονται από εξωγενείς παράγοντες, επιβαρύνουν το κλίμα στην οικογένεια αλλά και στο σχολείο. Η συνεργασία σχολείου και οικογένειας και ο κοινός τρόπος αντιμετώπισης δύσκολων καταστάσεων ευελπιστούμε ότι θα φέρει τα καλύτερα αποτελέσματα.

Τα αποσπάσματα είναι από την έκδοση του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου προς τους γονείς (Αθήνα 2000)

Πατήστε εδώ Χρήσιμες συμβουλές για τους γονείς   για να ανοίξετε την παρουσίαση.

Αν επιθυμείτε να διαβάσετε όλο το έντυπο, σε μορφή Pdf, πατήστε εδώ

Διαχείριση σχολικής τάξης με χρήση ομαδοσυνεργατικής μεθόδου

Η διαχείριση της τάξης είναι μια πολύπλοκη διαδικασία, η οποία προϋποθέτει ανάπτυξη και διατήρηση διδακτικών δραστηριοτήτων με ομαλή ροή, παρακολούθηση και ταυτόχρονη αντιμετώπιση γεγονότων. Όταν αυτά συνδυασθούν με τη γνώση ότι κάθε μαθητής μαθαίνει με το δικό του ρυθμό και τρόπο, και μερικοί όχι μόνο δεν θέλουν να μάθουν αλλά παρεμποδίζουν τη μάθηση των άλλων, η διδασκαλία και η διεύθυνση της τάξης καθίστανται ακόμη πιο απαιτητικές.Η συνεργασία γονέων, εκπαιδευτικών και μαθητών/τριων είναι απαραίτητη για την ανάπτυξη ενός θετικού κλιματος που να προάγει την ανάπτυξη της προσωπικότητας όλων των μαθητών/τριών. (περισσότερα…)

Αλλάζοντας την Εκπαίδευση

Αλλάζοντας την εκπαίδευση: μια ενδιαφέρουσα παρουσίαση των στόxων και των σκοπών της εκπαίδευσης έτσι όπως αυτή δημιουργήθηκε και αναπτύχθηκε πριν από 400 περίπου χρόνια.Ποιοι ήταν οι στόχοι, ποιες οι προοπτικές της σήμερα.Μέσα από την ευρηματική παρουσίαση ο Ken Robinson μας καλεί όλους, γονείς, εκπαιδευτικούς, μαθητές να δούμε την εκπαίδευση από μια άλλη ματιά και προοπτική που να ενισχύει τη δημιουργικότητα και τη φαντασία.

Η Απαγορευμένη Εκπαίδευση

Η Απαγορευμένη Εκπαίδευση (La Educacion Prohibida) είναι ένα ανεξάρτητο ντοκιμαντέρ που κυκλοφόρησε το 2012. Περιγράφει ποικίλες εναλλακτικές πρακτικές εκπαίδευσης και αντισυμβατικά σχολεία στη Λατινική Αμερική και την Ισπανία, και περιλαμβάνει εκπαιδευτικές προσεγγίσεις όπως η λαϊκή επιμόρφωση, το σύστημα Μοντεσσόρι, η προοδευτική εκπαίδευση, η εκπαίδευση Βάλντορφ, η κατ οίκον διδασκαλία.
Το ντοκιμαντέρ χωρίζεται σε 10 θεματικά επεισόδια, που το καθένα παρουσιάζει μια διαφορετική πτυχή της εκπαίδευσης στο πλαίσιο του σχολείου και έξω από αυτό. Τα θέματα περιλαμβάνουν την ιστορία του σχολικού συστήματος, την εξουσία και δύναμη στα σχολεία, την αξιολόγηση και το διαχωρισμό των μαθητών, την κοινωνική λειτουργία των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων, καθώς και το ρόλο των εκπαιδευτικών και των οικογενειών.

Αριθμητικά μοτίβα

Βρες το αριθμητικό μοτίβο και άνοιξε την κλειδαριά Πάτησε την εικόνα για να παίξεις

Για περισσότερη εξάσκηση πάτησε την παρακάτω εικόνα

Δικαιολογητικά για παράλληλη στήριξη

Η παρα?λληλη στη?ριξη παρε?χεται σε μαθητε?ς που μπορου?ν με κατα?λληλη ατομικη? υποστη?ριξη να παρακολουθη?σουν το αναλυτικο? εκπαιδευτικο? προ?γραμμα της τα?ξης, σε μαθητε?ς με σοβαρο?τερες εκπαιδευτικε?ς ανα?γκες ο?ταν στην περιοχη? τους δεν υπα?ρχει α?λλο πλαι?σιο ΕΑΕ (ειδικο? σχολει?ο, τμη?μα ε?νταξης) η? ο?ταν η παρα?λληλη στη?ριξη καθι?σταται απαραι?τητη – βα?σει της γνωμα?τευσης του ΚΕΔΔΥ – εξαιτι?ας των ειδικω?ν εκπαιδευτικω?ν τους αναγκω?ν… Διαβάστε την εγκύκλιο του 2017

Προεδρικό διάταγμα (79/2017) για τη λειτουργία των νηπιαγωγείων & Δημοτικών σχολείων

Διαβάστε το νέο προεδρικό διάταγμα 79/2017 για την οργάνωση και λειτουργία των νηπιαγωγείων και δημοτικών σχολείων.

Πατήστε εδώ