Αρχείο ημέρας 12 Φεβρουαρίου 2018

Επιστολή προς τους/τις μαθητές/ τριες

Σας γνωστοποιούμε την επιστολή προς τους/τις μαθητές/τριες από το Περιφερειακό Κέντρο Πληροφόρησης του ΟΗΕ.

Για να διαβάσετε την επιστολή πατήστε εδώ

Πρόγραμμα για την παιδική παχυσαρκία

Το Τμήμα Προστασίας και Προαγωγής Δημόσιας Υγείας της Διεύθυνσης Παιδείας και Κοινωνικής Προστασίας πρόκειται να εφαρμόσει πρόγραμμα με στόχο την πρόληψη της παιδικής παχυσαρκίας ή λιπόσαρκου παιδιού. Το πρόγραμμα είναι δωρεάν για τους συμμετέχοντες και έχει ως απώτερο σκοπό την προαγωγή της δημόσιας υγείας, την βελτίωση ποιότητας ζωής και της ευημερίας των παιδιών – κατοίκων της περιοχής, στοχεύει δε στη διασφάλιση της υγιούς ανάπτυξης των παιδιών μέσα από την υιοθέτηση ισορροπημένων συνηθειών διατροφής και σωματικής δραστηριότητας. (περισσότερα…)

Πραγματοποίηση εκπαιδευτικής επίσκεψης

Την Πέμπτη οι μαθητές/τριες της Α’ & Β’ τάξης πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Παιδικό Μουσείο συμμετέχοντας στα προγράμματα  ‘ Κάθε παιχνίδι ένα υλικό… κάθε υλικό μια ιστορία’ και ‘ Πολλά ταξίδια … μια Ευρώπη’.