Αρχείο ημέρας 16 Μαΐου 2019

Σερφάρω στο διαδίκτυο με ασφάλεια -Σποτ από τη ΣΤ τάξη

Στα πλαίσια των δράσεών μας για την ‘Ασφάλεια στο Διαδίκτυο’ οι μαθητές/τριες της Στ’ τάξης δημιούργησαν ένα σποτ όπου παρέχουν συμβουλές για την ασφαλή πλοήγηση.

Αξίζει να τονιστεί ότι η δημιουργία του σποτ έγινε από μια ομάδα μαθητών/τριών που ανέλαβε το σχεδιασμό, το συντονισμό και την υλοποίηση του.

Το σχολείο μας ενθαρρύνει και επιβραβεύει τέτοιες προσπάθειες και πρωτοβουλίες αξιοποιώντας τις κλίσεις και τα ενδιαφέροντα των μαθητών/τριών μας, καθιστώντας τους δημιουργούς και όχι απλούς εκτελεστές εντολών και οδηγιών (βλ. project Δημοκρατικό σχολείο).

Τα συγχαρητήριά μας στους μαθητές/τριες: Νικολαίδη Δημήτρη, Λιβέρη Βασίλη και Κρυσταλλάκου Θεοδώρα για τη συμβολή τους στη δημιουργία του σποτ και σε όλους/ες τους μαθητές/τριες που συμμετείχαν σε αυτό. (περισσότερα…)