Αρχείο ημέρας 7 Ιουνίου 2021

Επιστολή των μαθητών/τριών του Στ1 για την επιστροφή των γλυπτών του Παρθενώνα

Οι μαθητές/τριες του Στ1, στα πλαίσια του μαθήματος της Γλώσσας, συνέταξαν μια επιστολή προς το Διευθυντή του Βρετανικού Μουσείου για την επιστροφή των γλυπτών του Παρθενώνα.
Υπό την καθοδήγηση της κ. Ντελιάκη Όλγας και με τη συνεργασία της εκπαιδευτικού αγγλικής γλώσσας κ Αλεξοπούλου Παναγιώτας, οι μαθητές/τριές μας γνώρισαν και κατανόησαν τη σημασία μιας επιστολής ενώ σαν ενεργοί πολίτες εξέφρασαν τα επιχειρήματά τους για το θέμα που τους αποσχολεί , λόγω και της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων.

Τα συγχαρητήριά μας στα παιδιά μας και στις εκπαιδευτικούς μας.
Ακολουθεί η επιστολή στα ελληνικά και στα αγγλικά: (περισσότερα…)