Αρχική » 2023

Αρχείο έτους 2023

Τα πρώτα κάλαντα και τα ξωτικά των Χριστουγέννων

Την Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου οι μαθητές του Δ1 μας παρουσίασαν χριστουγεννιάτικα έθιμα από περιοχές της Ελλάδας και όλο το σχολείο τραγούδησε παραδοσιακά κάλαντα. Τα παιδιά συνόδευσε με το αρμόνιο η μουσικός του σχολείου μας κυρία Σοφία Δαλαμαγκίδη

Την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου οι μαθητές μας ανέβασαν στα ύψη το Χριστουγεννόμετρο των ξωτικών του Συλλόγου Γονέων και έφεραν και φέτος τα Χριστούγεννα!

ΝΕΑ ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ – ΕΥΟΣΜΟΥ

Στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να δείτε τα νέα αθλητικά προγράμματα που διοργανώνει η Διεύθυνση Αθλητισμού & Πολιτισμού του Δήμου Κορδελιού – Ευόσμου και ξεκινούν τη Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου.

Ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης ως τα Χριστούγεννα – Από την κα Δέσποινα Βαβούρα

Αγαπητοί μου μαθητές, σας ετοίμασα ένα ημερολόγιο αντίστροφης μέτρησης ως τα Χριστούγεννα με διασκεδαστικές δραστηριότητες (για να ανοίξει πατήστε πάνω στον παρακάτω σύνδεσμο)

Κάθε μέρα θα ανοίγει και ένα παράθυρο όπου θα βρείτε βίντεο, τραγούδια, παζλ, κατασκευή, συνταγή και έθιμα των Γάλλων για τα Χριστούγεννα. Ελπίζω να σας αρέσει!

Joyeux Noël

Madame Betty

Μεσογειακή διατροφή

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ τάξης, στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων, παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα         « Μεσογειακή Διατροφή – Είμαστε ό,τι τρώμε» .

Κατανόησαν τη σχέση ανάμεσα στη στοματική υγιεινή και την υγιεινή διατροφή. Όπως ,επίσης, και την υιοθέτηση σωστών υγιεινών συνηθειών.

Στοματική υγιεινή

Στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ και της Β΄ τάξης, με τη συνεργασία των νοσηλευτριών του σχολείου μας, συνειδητοποίησαν τη σημασία της φροντίδας των δοντιών και πόσο σημαντική είναι η πρόληψη, αντί για θεραπεία.

Κόκκινη κλωστή δεμένη …

Την Τετάρτη 22 Νοεμβρίου οι μαθητές της Β΄ τάξης περπάτησαν στα μονοπάτια των παραμυθιών. Ακολουθώντας τους ήρωες έκαναν ένα ονειρικό ταξίδι σε άγνωστους και φανταστικούς κόσμους αναγνωρίζοντας στάσεις, συμπεριφορές και αξίες μέσα από έναν εναλλακτικό τρόπο διδασκαλίας.

“Λευκό μου σεντονάκι… “

Η λάμπα άναψε πίσω από τη σκηνή με την παράγκα και το σεράι στην τάξη του Γ2 κι ο Στέλιος, ο μικρός καραγκιοζοπαίχτης, με βοηθούς τους συμμαθητές του Ηλία και Νικόλα ανέλαβαν δράση! Μπροστά στα μάτια των συμμαθητών τους αλλά και των μαθητών της Α2 τάξης ζωντάνεψε η παράσταση “Ο Καραγκιόζης δάσκαλος”.

Μια παράσταση με πετυχημένο χιούμορ, με αυθεντικές χαρακτηριστικές ατάκες του Καραγκιόζη αλλά κυρίως με έξυπνους αυτοσχεδιασμούς και διαδραστικό χαρακτήρα! Δίκαια χειροκροτήθηκε από τα παιδιά που διασκέδασαν στο μάθημα της Θεατρικής Αγωγής και γνώρισαν την ιστορία αυτού του θεατρικού θεάματος με τον καλύτερο τρόπο!

Συλλογή τροφίμων για τις οικογένειες του Κοινωνικού Παντοπωλείου

Το σχολείο μας στην προσπάθειά του να βοηθήσει τις ημέρες των Χριστουγέννων τις 200 οικογένειες του Κοινωνικού Παντοπωλείου από σήμερα και έως τις 10 Δεκεμβρίου συλλέγει τρόφιμα μακράς διάρκειας και είδη προσωπικής υγιεινής.

Η βοήθεια όλων είναι πολύτιμη.

Δείτε περισσότερες λεπτομέρειες στο έγγραφο που ακολουθεί.

ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΟ

Βιωματική Εκπαίδευση στην Ασφαλή Μετακίνηση

Το Σάββατο 11 Νοεμβρίου και την Κυριακή 12 Νοεμβρίου , η οργάνωση «ΕΝΟΔΙΑ – Βιωματική Εκπαίδευση στην Ασφαλή Μετακίνηση» με τους εθελοντές της θα πραγματοποιήσει δράση εκπαίδευσης παιδιών ηλικιών δημοτικού και γυμνασίου στην ασφαλή χρήση του ποδηλάτου, με την υποστήριξη της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας.