Recyclable robots

Με αφορμή την ενότητα 5 ”Ανακύκλωση” στο βιβλίο της Ε΄ τάξης στο μάθημα των Αγγλικών,οι μαθητές του τμήματος Ε1 χωρίστηκαν σε ομάδες των 4 ή 5 παιδιών. Στόχος τους ήταν να κατασκευάσουν ένα ρομπότ από ανακυκλώσιμα υλικά τα οποία μάθανε στα Αγγλικά.

Η κάθε ομάδα είχε 1 βδομάδα για να ολοκληρώσει την κατασκευή της. Χρησιμοποιήθηκαν διάφορα υλικά όπως πλαστικά κουτιά, πλαστικά μπουκάλια, πλαστικά ποτήρια, καπάκια από μπουκάλια, αλουμινόχαρτο, ρολό από χαρτί, ξυλάκια, φελλός, χάντρες, κουπάκια από γιαούρτια, καλαμάκια κ.α.

Οι μαθητές ονόμασαν τα ρομπότ  τους ”Robo queen”, ”Casi”, ”Mandy”, ”Light cyber of recycling”.

Τέλος, με τις κατασκευές  αυτές τα παιδιά ευαισθητοποιήθηκαν ως προς το περιβάλλον και παρακίνησαν και άλλα παιδιά να κάνουν ανακύκλωση.

Παρακάτω, παρατίθεται ένα μικρό κειμενάκι που έγραψαν τα παιδιά στα Αγγλικά.

”These robots persuade people to do recycling and throw litter in the correct bins. These robots can do a lot of things like saving the environment from air pollution, litter, illegal hunting, fires.

We hope these robots persuade people to take recycling seriously.”

Συγχαρητήρια στους μαθητές για τις καταπληκτικές κατασκευές τους με τις οποίες ομόρφυναν το σχολείο μας.

Συγχαρητήρια και στην κ Δαραμήλα Σοφία για τις σύγχρονες διδακτικές  προσεγγίσεις που εφαρμόζει, στην διάθεση και επαγγελματισμό που συνδυάζεται και με την αγάπη της προς τα παιδιά.