• jquery slider
bootstrap slider by WOWSlider.com v8.6

Home » ΣΧΟΛΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ » ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ » Προτάσεις για αξιοποίηση του ελεύθερου χρόνου. Oδηγίες από το ΕΟΔΥ

Προτάσεις για αξιοποίηση του ελεύθερου χρόνου. Oδηγίες από το ΕΟΔΥ

Αγαπητοί Γονείς & Κηδεμόνες

Αγαπητοί/ες μαθητές/τριες

Σας καλούμε, κι εμείς με τη σειρά μας, να επιδείξετε υψηλό αίσθημα προσωπικής ευθύνης, ακολουθώντας τις οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας.

Η υγεία, ως κοινωνικό αγαθό, είναι υπόθεση όλων μας και ο καθένας από εμάς θα πρέπει να συμβάλλει στην προσπάθεια που γίνεται για τον περιορισμό της εξάπλωσης του κορονοϊού.

Χωρίς πανικό, με σύνεση, ψυχραιμία, νηφαλιότητα και εγκράτεια, βασικές αρετές υπεύθυνων πολιτών, σας καλούμε να αναλογιστείτε τις συνέπειες της εξάπλωσης του και της μετάδοσής του σε αγαπημένα μας πρόσωπα, ειδικότερα σε αυτά που ανήκον σε ευάλωτες ομάδες στους αγαπημένους σας γονείς, παππούδες και γιαγιάδες.

Παρόλο που τα σχολεία είναι κλειστά, τα μαθήματα κοινωνικής μόρφωσης και υπευθυνότητας, που αποτελούν και στόχο του σχολείου και της εκπαίδευσης, δεν σταματούν κι είναι ευκαιρία να αναδειχθεί η σημασία τους.

Επιπρόσθετα, καλούμε τους μαθητές/τριές μας να αξιοποιήσουν τον ελεύθερό τους χρόνο δημιουργικά με την ανάγνωση ενός βιβλίου, τη συγγραφή κειμένων, ποιημάτων, την καλλιτεχνική τους δημιουργία.

Πιο συγκεκριμένα, καλούμε τους/τις μαθητές/τριες:

• Αφού διαβάσουν ένα αγαπημενο τους βιβλίο, να το προτείνουν σε άλλους συμμαθητές/τριές τους μέσα από ένα κείμενο (βιβλιοπαρουσίαση)
  • Να συγγράψουν ένα κείμενο, μια ιστορία, ένα ποίημα που να αναδεικνύει τις αξίες της υπευθυνότητας, της αλληλεγγύης, της συλλογικότητας,
  • Να δημιουργήσουν  αφίσες δίνοντας το δικό τους μήνυμα στους συνανθρώπους μας, σύμφωνα με τις παραπάνω αξίες.

Οι παραπάνω εργασίες παραδίδονται μεσω του e-mail, που δημιουργήσαμε 16oevosmou@gmail.com και θα δημοσιεύονται στην ιστοσελίδα του σχολείου μας, σε ξεχωριστή σελίδα που θα δημιουργηθεί.

Καθώς, το προηγούμενο διάστημα, γονείς και μαθητές/τριες, επέδειξαν υψηλό αίσθημα προσωπικής ευθύνης, που αποδεικνύεται κι από τα χαμηλότερα ποσοστά απουσιών και την τήρηση των κανόνων υγιεινής, αναμένουμε και τώρα να πράξουν το ίδιο.

Οι μαθητές/τριες που συμμετέχουν στην παραπάνω δράση θα βραβευτούν με έπαινο και θα ανακοινωθούν τα ονόματά τους.

Υ.Γ. Πατήστε στα παρακάτω link για τα πρότυπα για τη συγγραφή των εργασιών.

ΠΡΟΤΥΠΟ ΒΙΒΛΙΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ

ΠΡΟΤΥΠΟ ΠΟΙΗΜΑΤΟΣ

ΠΡΟΤΥΠΟ ΣΥΓΓΡΑΦΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

Θεωρούμε ότι υπάρχουν στιγμές που τα λόγια του Καζαντζάκη, που αποτελούν και στόχο του σχολείου μας, είναι κάτι περισσότερο από επίκαιρα:

Ο Διευθυντής της σχολικής μονάδας

Κωνσταντίνος Βασιλειάδης

Ακολουθούν οι οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Υγείας.

Οδηγίες για την παραμονή παιδιών και εφήβων στο σπίτι εξέδωσε ο Εθνικός Οργανισμός Δημόσιας Υγείας.

Πιο αναλυτικά, ο ΕΟΔΥ συστήνει:

• Αποφυγή των συναθροίσεων και του συγχρωτισμού οπουδήποτε (π.χ. καφετέριες, κινηματογράφοι)
  • Αποφυγή ομαδικών εξωσχολικών δραστηριοτήτων
  • Αποθάρρυνση συναντήσεων σε σπίτια φίλων, εστιατόρια ή εμπορικά κέντρα
  • Ενθάρρυνση εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων εξ αποστάσεως (e-learning)
  • Αποφυγή επαφής με άτομα που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες
  • Συχνό και καλό πλύσιμο των χεριών με νερό και σαπούνι ή αλκοολούχο διάλυμα
  • Κάλυψη του βήχα ή του φτερνίσματος με χαρτομάντιλο και απόρριψη στα απορρίμματα. Αν αυτό δεν είναι διαθέσιμο, με το εσωτερικό του αγκώνα
  • Αποφυγή αγγίγματος ματιών, μύτης και στόματος
  • Αποφυγή στενής επαφής (χειραψίες, αγκαλιές και φιλιά)
  • Αποφυγή επαφής με άτομα που έχουν συμπτώματα λοίμωξης
  • Σε περίπτωση εμφάνισης συμπτωμάτων, παραμονή στο σπίτι και επικοινωνία με ιατρό ή με τον ΕΟΔΥ