Αρχική » Ανακοινώσεις του σχολείου » Μέτρα προστασίας για την αντιμετώπιση του κορωνοϊού COVID-19

Μέτρα προστασίας για την αντιμετώπιση του κορωνοϊού COVID-19

Σας ενημερώνουμε για τα μέτρα προστασίας για την αντιμετώπιση του κορωνοϊού COVID-19, όπως έχουν ανακοινωθεί από εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας που επισυνάπτεται παρακάτω:

Με την έναρξη του σχολικού έτους 2020-21, σας ενημερώνουμε για τα εξής:

• οι εκπαιδευτικοί, οι μαθητές, το κάθε είδους προσωπικό, καθώς και οι επισκέπτες σε όλες τις
    σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, υποχρεούνται να φέρουν
    προστατευτική μη ιατρική μάσκα σε όλους τους εσωτερικούς χώρους των σχολείων.
  • 1. Η λειτουργία των σχολικών μονάδων γίνεται τηρουμένων των ακόλουθων κανόνων:
    α. Είναι υποχρεωτική η χρήση προστατευτικής μη ιατρικής μάσκας στους εσωτερικούς χώρους.
    β. Αποφυγή συγχρωτισμού.
    γ. Συχνός καθαρισμός των χεριών με χρήση νερού και σαπουνιού ή με αλκοολούχο αντισηπτικό
    διάλυμα.
    δ. Καθαρισμός αιθουσών, επιφανειών και εξοπλισμού μετά από κάθε χρήση και εξασφάλιση
    επαρκούς φυσικού αερισμού των αιθουσών.
    ε. Ύπαρξη αλκοολούχου αντισηπτικού διαλύματος.

ΕΞΕ – 113701 – 2020 – Μέτρα προστασίας για την αντιμετώπιση του κορωνοιού COVID 19_Κοινοποίηση ΚΥΑ

Επί της ευκαιρίας, σας ενημερώνουμε ότι η Διεύθυνση της σχολικής μονάδας έχει προχωρήσει, και σε συνεργασία με το Δήμο, στην προμήθεια αντισηπτικών, ενώ έχει προμηθευτεί γάντια μιας χρήσης και ιατρικές μάσκες για την ασφάλεια του προσωπικού με την έναρξη του σχολικού έτους, καθώς και θερμόμετρων μετώπου, μέτρησης της θερμοκρασίας από απόσταση.

Αναμένονται οι μάσκες καθώς και τα υλικά που έχει προαναγγείλει το Υπουργείο Παιδείας.

Πέραν των άλλων, η Διεύθυνση του σχολείου, ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων και η δημοτική αρχή, θα συνεργαστούν για την ασφαλέστερη επανέναρξη του διδακτικού έτους 2020-21.

Ήδη έχει συγκληθεί Σχολκό Συμβούλιο για το θέμα αυτό.

Με νεότερες ανακοινώσεις στην ιστοσελίδα μας και με κάθε πρόσφορο μέσο θα ενημερώνονται όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας (γονείς & μαθητές/τριες) για τις ενέργειες που θα ακολουθηθούν, ώστε να παρέχουμε τη μεγαλύτερη δυνατή ασφάλεια για όλους/ες εκπαιδευτικούς, μαθητές/τριες και γονείς.

Ο Διευθυντής του σχολείου

Κωνσταντίνος Βασιλειάδης