Αρχική » Νέα- Ανακοινώσεις άλλων φορέων » ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΩΝ 17.02.2021

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΩΝ 17.02.2021

Σας προωθούμε την ανακοίνωση που αναρτήθηκε στο site του Δήμου Κορδελιού-Ευόσμου και αφορά την λειτουργία των παιδικών σταθμών και σχολείων την Τετάρτη 17/2/2021

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ: Ανοίγουν την Τετάρτη 17.02.21 όλα τα σχολεία στο Δήμο Κορδελιού-Ευόσμου

Kανονικά θα λειτουργήσουν αύριο Τετάρτη 17.02.21 τα σχολεία στο Δήμο Κορδελιού Ευόσμου. Οι ειδικοί επανεκτίμησαν την εξέλιξη των καιρικών φαινομένων και έκριναν ότι δεν συντρέχει κανένας λόγος ανησυχίας, αφού η κακοκαιρία στη Βόρεια Ελλάδα έχει αρχίσει ήδη να υποχωρεί και η θερμοκρασία έχει βελτιωθεί αισθητά, παρά τις αρχικές αντίθετες προβλέψεις , την ώρα που τα συνεργεία του Δήμου επενέβησαν όπου χρειάστηκε για τον καθαρισμό των αύλειων χώρων και των πεζοδρομίων.

Σημειώνεται ότι αρχικά είχε αποφασιστεί το κλείσιμο των σχολικών μονάδων για δύο ημέρες, όμως, σύμφωνα με τα νεότερα δεδομένα θα λειτουργήσουν κανονικά τα δια ζώσης μαθήματα σε Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια, Παιδικούς Σταθμούς, όπως επίσης και τα Σχολεία Ειδικής Αγωγής.

«Η επανεκτίμηση των καιρικών συνθηκών από τους μετεωρολόγους συνέβαλε στην απόφαση μας να προχωρήσουμε στην επαναλειτουργία των σχολικών μονάδων κανονικά από αύριο, αφού τα έντονα καιρικά φαινόμενα έχουν αρχίσει ήδη να υποχωρούν και άρα οι μαθητές μπορούν να επιστρέψουν με ασφάλεια στις τάξεις τους», δήλωσε ο Δήμαρχος Κορδελιού–Ευόσμου, Κλεάνθης Μανδαλιανός.
Ο Αντιδήμαρχος

ΣΩΤΗΡΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ