Αρχική » ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΒΗΜΑ » ΕΚΔΡΟΜΕΣ - ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ » Εκπαιδευτική επίσκεψη

Εκπαιδευτική επίσκεψη

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ και Β΄ τάξης του σχολείου μας, την Τετάρτη 22-2-2017 επισκέφτηκαν το Ολυμπιακό Μουσείο Θεσσαλονίκης και παρακολούθησαν τα Μουσειοπαιδαγωγικά προγράμματα: “Κινήσου ρυθμικά, κινήσου Ολυμπιακά”, “Είμαστε όλοι νικητές”, “Φτάνοντας στα άκρα μαθαίνω τις δυνατότητές μου” και “Το πένταθλο των Ολυμπιακών Αγώνων¨.  Με παιγνιώδη τρόπο, με παιχνίδια μίμησης ρόλων, συμβολικά, κινητικά ευαισθητοποιήθηκαν σε ζητήματα σχετικά με το παραολυμπιακό πνεύμα. Μέσα από διάφορες βιωματικές δράσεις γνώρισαν τις δυνατότητές του και έμαθαν κεντρικές έννοιες του αθλητισμού.

???????????????????????????????