Αρχική » ΣΧΟΛΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ » ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ » Εκπαιδευτική επίσκεψη Δ1 & Δ2

Εκπαιδευτική επίσκεψη Δ1 & Δ2

Οι μαθητές/τριες του Δ1 & Δ2, στα πλαίσια εκπαιδευτικού προγράμματος που υλοποιούν, επισκέφθηκαν τον ιερό ναό Κυρίλλου και Μεθοδίου, την Τρίτη 13/2/2018.

¨Όπως είπαν οι μαθητές/τριές μας: «ακούσαμε από τον πατέρα Απόστολο λόγια ευλογημένα για τη ζωή της Θεοτόκου και για τη συμβολή της στο ‘σχέδιο’ του Θεού για τη σωτηρία του κόσμου. Της προσφέραμε δώρα: τον ‘σίτον’ τον ‘οίνον’ και το ‘έλαιον’, τελέσαμε αρτοκλασία, παρατηρήσαμε τις εικόνες της και φύγαμε με ευλογία, εικονίτσα και σταυρουδάκι από τον ιερέα Απόστολο.

Λίγα λόγια για αυτά που μάθαμε για την Παναγία:
Η Παναγία είναι η γέφυρα που συνδέει τους ανθρώπους με το Θεό. Είναι η μητέρα του Χριστού, η μητέρα όλων μας: μας προστατεύει, μας φροντίζει, συμπάσχει μαζί μας και μας παρηγορεί.  Αυτά και άλλα πολλά για τον βίο, τις γιορτές, τους ύμνους και τα προσωνύμιά της μάθαμε στο μάθημα των Θρησκευτικών, στη γνωριμία μας με το ιερό πρόσωπό της.

• DSC06368
  • slider