Αρχική » Ανακοινώσεις του σχολείου » Ο εορτασμός της 25ης Μαρτίου στο σχολείο μας

Ο εορτασμός της 25ης Μαρτίου στο σχολείο μας

Αγαπητοί γονείς & Κηδεμόνες

Αγαπητοί/ές μαθητές/τριες

Η 25η Μαρτίου 1821 αποτελεί ένα ιστορικό, εθνικό και κοινωνικό γεγονός τεράστιας σημασίας. Μια επιφανειακού τύπου προσέγγιση, επετειακού και μουσειακού χαρακτήρα, ελάχιστα έχει να προσφέρει. Αυτό που απαιτείται είναι μια στοχαστική και αναστοχαστική προσέγγιση των ιστορικών γεγονότων, η οποία στη βάση των αρχών της ελευθερίας, της δικαιοσύνης, της ισότητας και του κοινωνικού αγώνα- βασικών χαρακτηριστικών στοιχείων της ελληνικής επανάστασης- θα προάγει την ατομική και συλλογική συνείδηση για έναν καλύτερο κόσμο.

Οι μαθητές/τριες της Ε’ τάξης, την Παρασκευή 23.3.2018, παρουσίασαν το ιστορικό της ελληνικής επανάστασης και μας τόνισαν τις βασικές αυτές αρχές και αξίες.

Τα συγχαρητήρια στους/στις μαθητές/τριες και στους εκπαιδευτικούς τόσο της Ε’ τάξης, κ. Ιωάννου και κ Μπόζα, όσο και σε όλους/ες τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου μας, που βοήθησαν στην πραγματοποίηση αυτής της γιορτής.

Την Κυριακή 25.3.2018 η σημαιοφόρος και παραστάτες του Στ2 παρήλασαν συμμετέχοντας στον εορτασμό του Δήμου μας για την 25η Μαρτίου.