Αρχική » ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΟ » Μια ματιά στο Βόρειο Πόλο

Μια ματιά στο Βόρειο Πόλο

Ο γεωγραφικός βόρειος πόλος είναι το σημείο όπου ο άξονας περιστροφής της γης τέμνει την επιφάνειά της. Είναι το βορειότερο σημείο της γης, απ? όπου οποιαδήποτε διαδρομή είναι νότια. Συχνά αναφέρεται απλά ως ο «βόρειος πόλος».
Η Αρκτική είναι η περιοχή γύρω από τον Βόρειο Πόλο, στον αντίποδα της Ανταρκτικής. Περιλαμβάνει βόρεια τμήματα της Αλάσκας του Καναδά, της Σιβηρίας, την Γροιλανδία, την Σπιτσβέργη διάφορες αρκτικές νήσους, τις ακτές της Χερσονήσου Λαμπραντόρ, καθώς και όλο τον θαλάσσιο χώρο τον λεγόμενο Αρκτικό Ωκεανό (ή Βόρειο Παγωμένο Ωκεανό). Όλες οι παραπάνω περιοχές καλούνται και αρκτικές Χώρες.

[webplayer id=3]