Αρχική » ΣΧΟΛΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ » ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ » Ενημέρωση-Εξ αποστάσεως εκπαίδευση από τη σχολική μας μονάδα

Ενημέρωση-Εξ αποστάσεως εκπαίδευση από τη σχολική μας μονάδα

Αγαπητοί γονείς & κηδεμόνες

Αγαπητοί/ές μαθητές/τριες

Σας ενημερώνω ότι:

• Στην ηλεκτρονική πλατφόρμα e-class προσφέρονται, ήδη, 45 μαθήματα και δραστηριότητες, παρόλες τις αντίξοες συνθήκες που αντιμετωπίζουμε , καθώς η πλατφόρμα για αρκετές ώρες των προηγούμενων ημερών  δεν λειτουργούσε, λόγω αναβάθμισης και υπερφόρτωσης
  • Στην ιστοσελίδα του σχολείου μας προσφέρονται πάνω από 40 δραστηριότητες/μαθήματα/διδακτικά σενάρια  για όλες τις τάξεις και από όλους/ες τους/τις εκπαιδευτικούς.
  • Στην πλατφόρμα Edmodo πραγματοποιούνται μαθήματα γερμανικών για τις Ε’ & Στ’ τάξεις
  • Στην ιστοσελίδα του σχολείου μας και στο Blog που έχει δημιουργηθεί αξιοποιούνται πλατφόρμες padlet για την ανάρτηση εργασιών των μαθητών/τριών μας. (το blog το βρίσκεται είτε από την ιστοσελίδα μας- έχει ενσωματωθεί στην αρχική σελίδα, είτε στη διεύθυνση: https://16dimotikoevosmos.blogspot.com/)

Η εγγραφή των χρηστών (μαθητών/τριών) σε κάθε μάθημα γίνεται ως εξής:

• Είτε με αίτηση του μαθητή/τριας
  • Είτε με τη μαζική εισαγωγή τους στο μάθημα από τον/την εκπαιδευτικό.

Οι εκπαιδευτικοί υπεύθυνοι των τμημάτων (πχ Α1, Β1 κλπ) θα εγγράψουν όλους/ες τους μαθητές/τριες στα μαθήματά τους

Όσα μαθήματα είναι συνεργατικά (δύο ή περισσότεροι εκπαιδευτικοί , που να συμπεριλαμβάνεται εκπαιδευτικός υπεύθυνος τμήματος πρωινού κύκλου) θα γίνει κι εκεί μαζική εγγραφή από τον/την εκπαιδευτικό.

Οι εκπαιδευτικοί του ολοήμερου ανεβάζουν μαθήματα/δραστηριότητες στις οποίες ο/η μαθητής/τρια καλείται να αιτηθεί την εγγραφή του. Αυτές οι δραστηριότητες αφορούν ηλικιακές ομάδες (πχ Α-Β-Γ τάξη).Το ίδιο ισχύει και για τους εκπαιδευτικούς που δεν είναι υπεύθυνοι τμημάτων πρωινού κύκλου.

Οι μαθητές/τριες καλούνται να συμμετέχουν και να αξιοποιούν δημιουργικά το χρόνο τους σε όσα μαθήματα αφορούν ρητά την τάξη τους και σε όσα ανταποκρίνονται στην ηλικιακή τους ομάδα και στις πρότερες γνώσεις τους.

Σύμφωνα δε με τα παραπάνω, διαφαίνεται η προσπάθεια που καταβάλλεται από όλους/ες τους εκπαιδευτικούς να ανταποκριθούμε άμεσα, και το έχουμε επιτύχει μέσα από τις δράσεις και τις ενέργειές μας, στις απαιτήσεις που επιβάλλουν οι συνθήκες στις οποίες ζούμε, αξιοποιώντας όλα τα μέσα που διατίθενται.

Σας προτρέπω όλους/ες να συνεχίσουμε να επιδεικνύουμε σύνεση, ψυχραιμία, υπευθυνότητα και αποφασιστικότητα και κριτικό πνεύμα κυρίως απέναντι σε αυτούς που δε διστάζουν να στοχοποιούν  κοινωνικές ομάδες (πχ εκπαιδευτικούς κλπ), και αναφέρομαι σε σχόλια δημοσιογράφων ή άλλων στα ΜΜΕ ή τα κοινωνικά δίκτυα.

Οι κρίσιμες ώρες, για όλους/ες, απαιτούν συνεργασία και ομοψυχία, σταθερότητα, υπομονή και να στεκόμαστε ως κριτικοί και ενεργοί πολίτες απέναντι σε εκείνους που προσπαθούν να προσβάλλουν το θυμικό μας και να διαιρούν την κοινωνία.

Οι πράξεις μας και ενέργειές μας αποτελούν την καλύτερη απάντηση σε όλους εκείνους που μέσα από γενικεύσεις στοχοποιούν κοινωνικές ομάδες. (το ίδιο άλλωστε γινόταν και παλαιότερα προς άλλες εργασιακές/κοινωνικές ομάδες που a la carte στοχοποιούνται ή θεοποιούνται).

Μένουμε μέσα, μένουμε δυνατοί & ενωμένοι, με φωνή έξω.

Οι εκπαιδευτικοί της σχολικής μας μονάδας είναι κοντά σας! Τους ευχαριστώ και τους συγχαίρω για τον επαγγελματισμό τους.

Σας ευχαριστώ για τη συνεργασία και τη στήριξή σας

ΥΓ1. Κάποια προβλήματα ενεργοποίησης λογαριασμών προσπαθούμε  να τα επιλύσουμε

ΥΓ.2 Καλώ όσους/ες δε έχουν αποστείλει δήλωση συναίνεσης για αποστολή των στοιχείων εγγραφής από το σχολείο να το πράξουν το συντομότερο δυνατό. (έχει σταλθεί e-mail για το λόγο αυτό).

ΥΓ.3 Τα μαθήματα στην πλατφόρμα e-class προσφέρονται ως κλειστά για τη διασφάλιση της εμπιστευτικότητας της αλληλεπίδρασης, ανάμεσα στον/στην εκπαιδευτικό και στον/στην μαθητή/τρια

Ο Διευθυντής της σχολικής μονάδας

Κωνσταντίνος Βασιλειάδης