Αρχική » Ανακοινώσεις του σχολείου » Επανέναρξη λειτουργίας σχολικών μονάδων Π.Ε.

Επανέναρξη λειτουργίας σχολικών μονάδων Π.Ε.

Σας ενημερώνουμε ότι η 1η Ιουνίου, ημέρα Δευτέρα, ορίστηκε ως ημέρα επανέναρξης λειτουργίας των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Όταν έχουμε επίσημες οδηγίες, θα ενημερωθείτε υπεύθυνα, μέσω της ιστοσελίδας μας, για τον τρόπο λειτουργίας, τους κανόνες υγιεινής αλλά και ότι θεωρείται χρήσιμο να είναι προς γνώση σας για την ομαλή έναρξη της σχολικής μας μονάδας.

Σας παρουσιάζουμε το πρωτόκολλο ενεργειών για την επαναλειτουργία της σχολικής μας μονάδας δίνοντας απαντήσεις σε εύλογα ερωτήματα, ενσωματώνοντας οδηγίες από τον ΕΟΔΥ και κανονισμούς της σχολικής μας μονάδας:

Επιπρόσθετα σας ενημερώνουμε με αναλυτικές οδηγίες από τον ΕΟΔΥ.

Στο υλικό της Εθνικής Επιτροπής Προστασίας Δημόσιας Υγείας έναντι Covid-19 υπάρχουν συνοπτικές οδηγίες αναφορικά με την επανέναρξη λειτουργίας των σχολικών μονάδων για τα απαραίτητα μέτρα υγιεινής και συμπεριφοράς εντός του σχολείου που αφορούν μαθητές και εκπαιδευτικούς, αλλά και για τα μέτρα τα οποία πρέπει να λαμβάνουν οι γονείς σε καθημερινή βάση.

Οδηγίες για δημοτικά σχολεία

Χωρισμός τμημάτων

Όπως ήδη έχετε ενημερωθεί, λαμβάνοντας υπόψη το μέγιστο αριθμό μαθητών/τριών ανά τμήμα, αλλά και την τήρηση του 1,5μ απόστασης μεταξύ μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών, κάθε τμήμα χωρίζεται σε 2 υπο-τμήματα. (πχ το Α1 σε Α1-1, Α1-2 κλπ)

Ο χωρισμός έγινε με κριτήρια αλφαβητικά, την ισομερή κατανομή,ενώ υπάρχει και ειδική πρόβλεψη ώστα τα αδέλφια να έρχονται τις ίδιες ημέρες στο σχολείο, για διευκόλυνση των οικογενειών και εργαζόμενων γονέων.

Τα τμήματα που δημιουργούνται έχουν ως εξής:

16ο Δ.Σ. ΕΥΟΣΜΟΥ
ΤΜΗΜΑΤΑ ΕΠΑΝΕΝΑΡΞΗΣ
Ονοματεπώνυμο
ΑΠΟ ΕΩΣ  ΤΜΗΜΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
Αγαθ… Γουμ… Α1-1
Γρηγ…. Καρακ Α1-2 Την πρώτη βδομάδα λειτουργίας
Κεμεν…. Λόλ….. Α2-1 και τις ημέρες Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή
Μασου… Σερκ…. Α2-2 έρχονται οι μαθητές/τριες των υποτμημάτων 1
Ολπ…. Σιατ… Α3-1 (πχ. Α1-1, Α2-1, Α3-1, Β1-1, Β2-1, ……..κλπ)
Σιγ… Χλωρ… Α3-2
Αζδαρ.. Καπουσ.. Β1-1 Ομοίως οι μαθητές/τριες των υποτμημάτων 2
Κορ… Παπαν…. Β1-2 έρχονται τις ημέρες Τρίτη- Πέμπτη
Παναγ…. Πον…. Β2-1 (πχΑ1-2, Α2-2, Α3-2, Β1-2,……κλπ)
Σαιβαν… Χατζηδ… Β2-2
Αδαμ…. Γαρο… Γ1-1 Την επόμενη και κάθε επόμενη εβδομάδα
Γεωργ… Χατζηδ… Γ1-2 εναλλάσσονται
Διάφ… Κοιλι… Γ2-1
Κουγ…. Μπεσλ Γ2-2 Σημαντική σημείωση: τα αδέλφια της σχολικής
Κιλαζ…. Σιδηροπ.. Γ3-1 μας μονάδας έρχονται ανεξαρτήτου της
Σταμ… Χυτ…. Γ3-2 αλφαβητικής κατανομής σε τμήματα που έχουν οριστεί.
Αδακ…. Καραβ… Δ1-1
Κεμεν…. Μπάτζ… Δ1-2
Μόρφ… Τουλ… Δ2-1 ΠΡΟΣΟΧΗ: Η κατανομή έγινε βάσει
Τσατ… Χρηστ.. Δ2-2 δυνατοτήτων και συγκεκριμένων προδιαγραφών και
Αδαμ…. Δουγ… Ε1-1 δεν δύναται να τροποποιείται.
Ζερβ… Χαιρ… Ε1-2
Αλεξ…. Παρλ.. Ε2-1
Πριζ… Τσιλιπ.. Ε2-2
Αδακ… Διαφ.. ΣΤ1-1
Δογραμμ Κτιστ.. ΣΤ1-2
Κυριακ.. Σιδηροπ.. ΣΤ2-1
Ταχοπ.. Ψαθ.,. ΣΤ2-2

Η διεύθυνση του σχολείου θα ενημερώσει εντός της ημέρας για τα τμήματα στα οποία ανήκουν τα αδέλφια του σχολείου μας.