Αρχική » Ανακοινώσεις του σχολείου » Υποχρεωτική χρήση μάσκας και στα διαλείμματα

Υποχρεωτική χρήση μάσκας και στα διαλείμματα

Αγαπητοί Γονείς & Κηδεμόνες

Σύμφωνα με το (ΦΕΚ B 4709 – 23.10.2020) η Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΚΥΑ) Δ1α/Γ.Π.οικ. 67924 με τους κανόνες τήρησης αποστάσεων και άλλα μέτρα προστασίας στο σύνολο της Επικράτειας, προβλέπεται η υποχρεωτική χρήση της μάσκας και στα διαλείμματα.

Ως εκ τούτου, και όπως έχετε πληροφορηθεί εγκαίρως με ηλεκτρονικό μας μήνυμα, παρακαλούμε όπως παρέχεται στα παιδιά σας ικανοποιητικό αριθμό μασκών, (συστήνουμε 3-5 μάσκες) για να αλλάζουν συχνά.

Επί της ευκαιρίας:

Ευχαριστούμε όλα τα μέλη της σχολικής μας κοινότητας για το υψηλό επίπεδο προσωπικής ευθύνης που επιδεικνύουν, ερχόμενοι σε συνεργασία με τη διεύθυνση του σχολείου για θέματα διαχείρισης της πανδημίας.

Σας βεβαιώνουμε ότι τηρούνται και λαμβάνονται όλα τα μέτρα που δυνάμεθα να εφαρμόσουμε, σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ. (κανόνες υγιεινής, αποφυγή συγχρωτισμού με διαφορετικά διαλείμματα, χρήση μασκών και αντισηπτικού)

Παρακαλούμε και εφιστούμε την προσοχή όπως:

• σε περίπτωση που το παιδί σας εμφανίσει συμπτώματα ίωσης (πυρετό, βήχα κλπ) να παραμένει στο σπίτι και να ακολουθούνται οι οδηγίες του παιδιάτρου.
  • να μας ενημερώνετε άμεσα για την πορεία υγείας των μαθητών/τριών μας.
  • να ακολουθούνται οι κανόνες υγιεινής και κατά την επιστροφή του παιδιού στο σπίτι

Μπορείτε να ενημερώνεστε για τις οδηγίες του ΕΟΔΥ και από την ιστοσελίδα μας, πατώντας στους παρακάτω συνδέσμους:

Συμπληρωματικές οδηγίες ΕΟΔΥ

Επικαιροποιημένες Οδηγίες ΕΟΔΥ για τα δημοτικά σχολεία

Κοινός μας στόχος και όραμα η σχολική μας μονάδα να παραμείνει ανοικτή και να συνεχιστεί απρόσκοπτα η φοίτηση των μαθητών/τριών μας.

Κωνσταντίνος Βασιλειάδης