Αρχική » Ανακοινώσεις του σχολείου » 1821-2021-200 Χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση

1821-2021-200 Χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση

Αγαπητοί/ές μαθητές/τριες

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Η Διεύθυνση και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας σας εύχονται Χρόνια Πολλά!!

Η Επανάσταση του 1821 αποτελεί ένα ιστορικό, εθνικό και κοινωνικό γεγονός τεράστιας σημασίας, όχι μόνο για την ελληνική αλλά και για την Ευρωπαϊκή και την παγκόσμια ιστορία

Μια επιφανειακού τύπου προσέγγιση, επετειακού και μουσειακού χαρακτήρα, ελάχιστα έχει να προσφέρει.

Αυτό που απαιτείται είναι μια στοχαστική και αναστοχαστική προσέγγιση των ιστορικών γεγονότων, η οποία στη βάση των αρχών της ελευθερίας, της δικαιοσύνης, της ισότητας και του κοινωνικού αγώνα- βασικών χαρακτηριστικών στοιχείων της ελληνικής επανάστασης- θα προάγει την ατομική και συλλογική συνείδηση για έναν καλύτερο κόσμο.

Η μελέτη της ιστορίας της επανάστασης του 1821 αποτελεί οδηγό  για ένα πιο ασφαλές μέλλον.

Μια επιστημονική της προσέγγιση, μακριά από μυθεύματα και ιδεολογήματα, αναδεικνύει τα προτερήματα, τις ικανότητες του λαού μας, καθώς όμως και τα λάθη, τις διχόνοιες, τον ανταγωνισμό που έθεσαν σε κίνδυνο τον επαναστατικό αγώνα.

Ας έχουμε υπόψη μας το επαναστατικό κάλεμα του Ρήγα, καθώς τα προτάγματα της Επανάστασης: ισότητα, δικαιοσύνη, ανεξαρτησία, παραμένουν πάντα επίκαιρα.

Στα πλαίσια των δράσεών μας για τον εορτασμό των 200 χρόνων από την Επανάσταση πραγματοποιήθηκαν ποικίλες δράσεις από τους/τις εκπαιδευτικούς της σχολικής μας μονάδας, στα πλαίσια που ορίζονται από την εξ αποστάσεως εκπαίδευση:

• Εκπαιδευτικά παιχνίδια τα οποία μπορείτε να δείτε στα παρακάτω Link (στο μάθημα της πληροφορικής):
  • Τραγούδια και μουσική με θέμα την Ελληνική Επανάσταση (στο μάθημα της Μουσικής):  https://sway.office.com/FAPHeRbErSkC05HF?ref=Link&loc=play Poik;ilew
  • Ποικίλες εκδηλώσεις, ανάγνωση κειμένων, ποιημάτων για την Ελληνική Επανάσταση από όλους/ες τους/τις εκπαιδευτικού (το υλικό θα αναρτάται συνεχώς….)
  • Εργασία/Project των μαθητών/τριών μας του Δ1: