Αρχική » Ανακοινώσεις του σχολείου » Επανέναρξη λειτουργίας σχολικής μονάδας 10.05.2021-Διευκρινίσεις

Επανέναρξη λειτουργίας σχολικής μονάδας 10.05.2021-Διευκρινίσεις

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Όπως σας έχουμε ενημερώσει σε προηγούμενη ανάρτησή μας, σχετικά με τη διενέργεια self test και την επαναλειτουργία της σχολικής μας μονάδας, σας διευκρινίζουμε ότι:

1. Όλοι όσοι εισέρχονται εντός της σχολικής μας μονάδας, (εκπαιδευτικοί, λοιπό προσωπικό, μαθητές/τριες) πρέπει να φέρουν τη σχολική κάρτα αρνητικού αποτελέσματος. Διευκρινίζεται ότι κανείς/καμία δεν θα γίνεται δεκτός/ή εντός της σχολικής μονάδας, σε περίπτωση που δεν έχει διενεργήσει το self test και δεν το έχει καταχωρήσει στην πλαφόρμα.
  2. Η καταχώριση του αποτελέσματος στην πλατφόρμα είναι υποχρεωτική για όλους/ες.
  3. Οι μαθητές/τριες εισέρχονται από τις εισόδους, όπως και πριν την αναστολή λειτουργίας, κρατώντας ανα χείρας .τη σχολική κάρτα (εκτυπωμένη ή χειρόγραφη), ώστε να μη δημιουργείται συνωστισμός. Να θυμίσω ότι ήδη με τον τρόπο προσέλευσης που είχαμε εφαρμόσει δεν υπήρχε συγχρωτισμός στην ώρα προσέλευσης.
  4. Η Διεύθυνση του σχολείου (Διευθυντής & Υποδιευθύντρια) με τη συνδρομή και εκπαιδευτικού προσωπικού ελέγχουν την σχολική κάρτα και οι μαθητές/τριες εισέρχονται εντός της σχολικής μονάδας. (παρακαλούνται οι γονείς να φροντίσουν  να έχουν τα παιδιά τους τη σχολική κάρτα μαζί τους)
  5. Για λόγους μεγαλύτερης ασφάλειας, θα διενεργείται και (διπλός) έλεγχος από τον/την εκπαιδευτικό της τάξης που έχει μάθημα την πρώτη ώρα.
  6. Καλό είναι το self test να διενεργείται 24 ώρες πριν την προσέλευση στο σχολείο.

Γνωρίζοντας και αναγνωρίζοντας τη μέχρι τώρα άψογη συνεργασία, συνέπεια και υπευθυνότητα, που όλα τα μέλη της σχολικής μας μονάδας έχουν επιδείξει, είμαι βέβαιος ότι η επανέναρξη της λειτουργίας της σχολικής μας μονάδας θα γίνει απρόσκοπτα.

Κοινό μας στόχο άλλωστε αποτελεί η ασφάλεια όλων (μαθητών/τριών, εκπαιδευτικών και γονέων και κηδεμόνων) και είμαι βέβαιος για την ομαλή διεξαγωγή της διαδικασίας αυτής και η επανένταξη των παιδιών μας στη σχολική ζωή δίχως καθυστερήσεις.

ΥΓ. Σε περίπτωση που έχετε κάποιες απορίες μπορείτε να μας στείλετε την ερώτησή σας στο email: 16oevosmou@gmail.com. Παρακαλούμε όμως να ανατρέξετε τόσο στην προηγούμενη ανάρτησή μας όσο και σε αυτή των διευκρινίσεων.

Κωνσταντίνος Βασιλειάδης