Αρχική » Ανακοινώσεις του σχολείου » Έναρξη σχολικής χρονιάς- Αγιασμός της σχολικής μας μονάδας

Έναρξη σχολικής χρονιάς- Αγιασμός της σχολικής μας μονάδας

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Αγαπητοί /ές μας μαθητές/τριες

Με τους συνεργάτες/συναδέλφους μου εκπαιδευτικούς σας καλωσορίζουμε στο σχολείο μας για το νέο σχολικό έτος 2021-22 και είμαστε έτοιμοι/ες να σας υποδεχτούμε τη Δευτέρα 13.09.2021 και ώρα 08:15 (έναρξη αγιασμού, οπότε καλό θα είναι να προσέλθουν οι μαθητές/τριες 5 λεπτά νωρίτερα)

Όπως ορίζεται και στην εγκύκλιο που δημοσιεύτηκε σήμερα, και σύμφωνα με τα όσα αποφασίστηκαν από το Σύλλογο Διδασκόντων, οι μαθητές/τριές:

• προσέρχονται με την επίδειξη διαγνωστικού αυτοδιαγνωστικού τεστ
  • οι μαθητές/τριες των Α’ και Β’ τάξεων παραμένουν στο προαύλιο σε γραμμές και με απόσταση μεταξύ τους, ενώ των άλλων τάξεων εισέρχονται στις αίθουσες από όπου και θα περάσει ο ιερέας για τον αγιασμό.
  • καλούνται οι γονείς να αποφύγουν το συγχρωτισμό στον εξωτερικό χώρο του σχολείου.
  • Θα γίνει μια σύντομη ενημέρωση για τους κανόνες ασφαλείας και υγιεινής, λόγω Covid 19 και αφού παραλάβουν τα βιβλία τους θα αποχωρήσουν συνοδεία των γονέων τους.

Ευχόμαστε, ελπίζουμε και συνεργαζόμαστε για μια Καλή Σχολική Χρονιά!!!

Κωνσταντίνος Βασιλειάδης

Παρακάτω ακολουθεί απόσπασμα της εγκυκλίου:

Η διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self-test) είναι υποχρεωτική για τους/τις   μαθητές/τριες όλων των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Εξαιρούνται του μέτρου, τα  παιδιά που έχουν ιστορικό νόσησης εντός του τελευταίου 6μήνου. Η είσοδος των  μαθητών/μαθητριών στο σχολείο γίνεται με επίδειξη και όχι προσκόμιση βεβαίωσης αρνητικού  αποτελέσματος.

Ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος διενεργείται δύο φορές την εβδομάδα,  προ Τρίτης και Παρασκευής και έως είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική  μονάδα. Κατ’ εξαίρεση, την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας κάθε σχολικής μονάδας ο πρώτος  αυτοδιαγνωστικός έλεγχος (self test) διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν την  προσέλευση στη σχολική μονάδα. Ο δεύτερος έλεγχος, συστήνεται να διενεργείται την 3η ημέρα μετά  τον πρώτο σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. Δ1α/ΓΠ.οικ. 53950/4-9-2021 (Β ́4054) ΚΥΑ.
Η σωστή χρήση κατάλληλης προστατευτικής μάσκας (υφασμάτινης ή απλής χειρουργικής) είναι  υποχρεωτική για τους/τις μαθητές/τριες σε όλες τις τάξεις, τους εκπαιδευτικούς και το λοιπό  προσωπικό, καθώς και για τους επισκέπτες των σχολικών μονάδων. Χρήση μάσκας δεν πρέπει να  γίνεται κατά το μάθημα της γυμναστικής ή όταν τα παιδιά έχουν έντονη σωματική άσκηση, οπότε  πρέπει να τηρούνται οι απαραίτητες αποστάσεις καθώς και κατά τη διάρκεια της σίτισης.
Απαιτείται ιδιαίτερη προσοχή στη σωστή χρήση της μάσκας από τα παιδιά. Η αποτελεσματική  εφαρμογή της μάσκας σε διάφορα επίπεδα των εκπαιδευτικών βαθμίδων προϋποθέτει τη συνεκτίμηση
των αναπτυξιακών δεξιοτήτων των παιδιών και τη συστηματική εκπαίδευσή τους στις ορθές  διαδικασίες εφαρμογής και απόρριψης όπως και την καθοδήγηση και ενεργητική επίβλεψη της
συμμόρφωσης σε αυτές.