Αρχική » Ανακοινώσεις του σχολείου » Οργάνωση και λειτουργία της σχολικής μονάδας εν μέσω Covid-19

Οργάνωση και λειτουργία της σχολικής μονάδας εν μέσω Covid-19

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Αγαπητοί/ες μαθητές/τριες

Με τις καλύτερες ευχές για την έναρξη του νέου σχολικού έτους και με κοινό μας στόχο την απρόσκοπτη, ομαλή και εύρυθμη λειτουργία της σχολικής μονάδας, ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων επικαιροποιούν τα ζητήματα οργάνωσης και λειτουργίας της σχολικής μας μονάδας ως εξής:

Α. Προσέλευση -αποχώρηση μαθητών/τριών

Οι μαθητές/τριες προσέρχονται και αποχωρούν κατά το τέλος της διδακτικής ημέρας ως εξής:

Οι μαθητές/τριες των Α’. Β’ Γ’ τάξεων από την κεντρική είσοδο της οδού Πεύκων 2

Οι μαθητές/τριες των Δ’, Ε’ και Στ’ τάξεων από την είσοδο πλησίον του πάρκου κυκλοφοριακής αγωγής.

Οι μαθητές/τριες εισέρχονται στα τμήματά τους και η πρωινή προσευχή γίνεται εντός της αίθουσας.

Β. Διαλείμματα

Τα διαλείμματα και το ωρολόγιο πρόγραμμα διαμορφώνονται ως εξής:

Οι Α’,Β’, Γ’ τάξεις έχουν κοινό πρόγραμμα διαλειμμάτων και οι Δ’, Ε’, Στ’ τάξεις διαλείμματα που δεν συμπίπτουν με τις άλλες τάξεις για αποφυγή συγχρωτισμού:

Πιο συγκεκριμένα το ωρολόγιο πρόγραμμα διαμορφώνεται όπως παρακάτω:

ΤΑΞΕΙΣ Α’ Β’ Γ’ ΤΑΞΕΙΣ Δ’ Ε’ ΣΤ’
ΩΡΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΛΕΠΤΑ ΩΡΑ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΛΕΠΤΑ
1Η 08:15-09:00 45 08:15-09:00 45
2Η 09:00-09:40 40 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ 15ΛΕΠΤΑ
ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ 15 ΛΕΠΤΑ   2Η 09:15-10:00 45
3Η 09:55-10:40 45 3H 10:00-10:45 45
4Η 10:40-11:25 45 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ 15 ΛΕΠΤΑ
ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ 15 ΛΕΠΤΑ   4Η 11:00-11:45 45
5Η 11:40-12:15 35 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ 15 ΛΕΠΤΑ
ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ 15 ΛΕΠΤΑ   5Η    12:00-12:40 40
6Η 12:30-13:15 45 6Η 12:40-13:15 35

Οι μαθητές/τριες εξέρχονται από τις αίθουσες κατά τα διαλείμματα με την εξής σειρά:

1Η ΟΜΑΔΑ (Α’,Β’,Γ’) 2Η ΟΜΑΔΑ (Δ’,Ε’, ΣΤ΄)
Τμήματα ισογείου  Γ3-Β1-Α2-Α1-Β2
Τμήματα υπογείου   Ε3-Δ1-Δ2
Τμήματα  1ου ορόφου Γ2-Γ1 Ε1-Ε2-ΣΤ1-ΣΤ2

Στα διαλείμματα η χρήση της μάσκας είναι υποχρεωτική. Συστήνεται στους γονείς να φέρουν οι μαθητές/τριες ένα τσαντάκι για να φυλάξουν τα παγουρίνο, τη μάσκα τους και το φαγητό τους.

Γ. Παραμονή μαθητών/τριών στις αίθουσες διδασκαλίας και χρήση μάσκας

Η χρήση της μάσκας είναι υποχρεωτική για εκπαιδευτικούς και μαθητές/τριες. Ο/Η εκπαιδευτικός επιλέγει ολιγόλεπτο «διάλειμμα μάσκας» κατά το χρονικό διάστημα που ο κάθε μαθητής/τρια εκτελεί ατομική εργασία σιωπηλά.

Δ. Σίτιση ολοήμερου

Λόγω των ιδιαιτεροτήτων της σχολικής μονάδας και λαμβάνοντας υπόψη τις οδηγίες του ΕΟΔΥ η σίτιση των μαθητών/τριών γίνεται εκ περιτροπής ανά τμήμα σε προκαθορισμένο χώρο ανά αίθουσες που χρησιμοποιούνται για τη σίτιση. Οι μαθητές/τριες των υπόλοιπων τμημάτων, έως ότου ξεκινήσει η σίτιση, βρίσκονται σε διάλειμμα και προετοιμάζονται για τη σίτισή τους (πλύσιμο χεριών, τήρηση κανόνων υγιεινής)

Με την αποχώρηση των μαθητών/τριών ο χώρος καθαρίζεται, ενώ ο αερισμός είναι συνεχής.

Ε. Πρωτόκολλο ενεργειών σε περίπτωση ύποπτου κρούσματος

Ακολουθώντας τις οδηγίες του ΕΟΔΥ:

• Ελέγχεται και καταγράφεται η κατάσταση του/της μαθητή/τριας (Θερμομέτρηση κλπ)
  • Απομόνωση του/της μαθητή/τριας σε αεριζόμενο χώρο (προθάλαμο κτιρίου ή και έξω αν το επιτρέπουν οι συνθήκες)
  • Επικοινωνία με την οικογένεια
  • Ενημέρωση από την οικογένεια και καταγραφή της εξέλιξης της υγείας του μαθητή.

ΣΗΜ. σε περίπτωση που διαπιστωθεί κορονοϊός τότε ενεργοποιούνται τα πρωτόκολλα ενεργειών με τα όσα ορίζονται με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ.

Ανάλογες ενέργειες γίνεται και σε περίπτωση που εκπαιδευτικός εμφανίσει ύποπτα συμπτώματα Covid 19 ή επιβεβαιωμένο κρούσμα κορονοϊού

Ζ. Διαμόρφωση αιθουσών

Σύμφωνα και με την με αρ. πρωτ.Φ7/118240 /Δ1/09.09.2020 εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ προβλέπεται ο προσανατολισμός των θρανίων προς την ίδια κατεύθυνση, η αξιοποίηση όλου του διαθέσιμου χώρου (όπου υπάρχει) για την τήρηση της όσον το δυνατόν μέγιστης απόστασης των θρανίων μεταξύ τους. Ενθαρρύνεται το μάθημα σε εξωτερικούς χώρους.

Σε περίπτωση που οι καιρικές συνθήκες δεν επιτρέπουν την έξοδο στην αυλή του σχολείου κατά το διάλειμμα, οι μαθητές/τριες παραμένουν στην τάξη τους υπό την επίβλεψη του εκπαιδευτικού που είχε την διδακτική ώρα.

Οι αίθουσες αερίζονται συνεχώς.

Το μάθημα της πληροφορικής, και λαμβάνοντας τις ιδιαίτερες συνθήκες της σχολικής μονάδας, γίνεται στην αίθουσα πληροφορικής εκ περιτροπής με τη φυσική αίθουσα διδασκαλίας των μαθητών/τριών, ώστε να υπάρχει αρκετός χρόνος για τον αερισμό και καθαριότητα της αίθουσας (πληκτρολογίων κλπ)

Σε κάθε περίπτωση η ενημέρωση των γονεών, μαθητών/τριών και μελών της κοινότητάς μας θα είναι συνεχής, έγκαιρη και έγκυρη.

Ευχαριστούμε και πάλι για τη συνεργασία που έχετε επιδείξει όλα αυτά τα χρόνια.

Ο Διευθυντής & Σύλλογος Διδασκόντων