Αρχική » Ανακοινώσεις του σχολείου » Εορτασμός του Πολυτεχνείου από τη Στ’ τάξη

Εορτασμός του Πολυτεχνείου από τη Στ’ τάξη

Πραγματοποιήθηκε σήμερα ο εορτασμός του Πολυτεχνείου από την Στ’ τάξη.Οι μαθητές/τριές μας παρουσίασαν ένα εξαιρετικό, κατά γενική ομολογία, ιστορικό εκείνων των ημερών, και μας ξαναθύμισαν τα μηνύματα και τις προσδοκίες που τέθηκαν από τότε: τη θεμελίωση μιας κοινωνίας της ισότητας, της κοινωνικής δικαιοσύνης, της δημοκρατίας, της αλληλεγγύης, καθώς και της σημασίας που έχει το να αγωνίζεσαι για αυτές τις υψηλές αξίες, κάτι που συνοψίζεται στα λόγια του Brecht:

Αυτός που αγωνίζεται μπορεί να χάσει, όμως αυτός που δεν αγωνίζεται ήδη έχει χάσει.

Συγχαρητήρια στους/στις εκπαιδευτικούς: τον κ. Αλεξίου Τηλέμαχο, την κ. Γιόντσου Ελευθερία, το μουσικό μας κ Κούγκα Νικόλαο και την Καρανικόλα Αθανασία Ε.Β.Π, για την οργάνωση αυτής της γιορτής.

• DSC06065
  • DSC06074