Αρχική » Ανακοινώσεις του σχολείου » Νέο Οργανόγραμμα σχολικής μονάδας

Νέο Οργανόγραμμα σχολικής μονάδας

Σας ενημερώνουμε για το νέο οργανόγραμμα της σχολικής μας μονάδας, όπως αυτό προκύπτει από την πρόταση του Διευθυντή της Σχολικής Μονάδας (αρ.πρ.1/07.09.2018) και αποδοχή της από το Σύλλογο Διδασκόντων (αρ.πρ.3/10.09.2018).

Ο Διευθυντής της σχολικής μονάδας έχοντας υπόψη:

• το ΠΔ 79/2017
  • Το νόμο 4517/18 που αφορά στην «Αναδιοργάνωση των δομών υποστήριξης και της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και άλλες διατάξεις» και ειδικότερα τα άρθρα 11 και 48
  • Το νόμο 1340/2002 όσον αφορά τα καθήκοντα των διευθυντών των σχολικών μονάδων
  • Την ανάγκη για εγκαθίδρυση και ανάπτυξη συνεργατικής κουλτούρας στη σχολική μονάδα για την αντιμετώπιση και διαχείριση των σύγχρονων αναγκών και προκλήσεων

αποφασίζει όπως: δημιουργηθούν στη σχολική μονάδα ομάδες προς προγραμματισμό και αποτίμηση του εκπαιδευτικού έργου και διαχείρισης ποικίλων ζητημάτων που ανακύπτουν, προς βελτίωση της εκπαιδευτικής λειτουργίας και διαδικασίας.

Πιο συγκεκριμένα, δημιουργούνται και λειτουργούν στη σχολική μας μονάδα, ομάδες εκπαιδευτικών, όπως αποτυπώνεται στους παρακάτω πίνακες:

Οργανόγραμμα σχολικής μονάδας

1. Ομάδα Εκπαιδευτικής Υποστήριξης και σχεδιασμού Εκπαιδευτικού Έργου (Α+Β τάξεων) με συντονίστρια την εκπ/κό Βουτσά Κυριακίτσα και μέλη τις υπεύθυνους των τμημάτων Α & Β’ τάξεων.
  2. Ομάδα Εκπαιδευτικής Υποστήριξης και Σχεδιασμού Εκπαιδευτικού Έργου (Γ+Δ τάξεων) με συντονιστή τον εκπ/κό Γκόλφο Δημήτριο και μέλη τους/τις υπεύθυνους/ες των τμημάτων Γ’ και Δ’ τάξεων.
  3. Ομάδα Εκπαιδευτικής Υποστήριξης και Σχεδιασμού Εκπαιδευτικού Έργου (Ε +Στ τάξεων) με συντονιστή εκπ/κό Χονδρογιάννη Δημήτριο και μέλη τους/τις υπεύθυνους/ες των τμημάτων των Ε’ & Στ’ τάξεων
  4. Ομάδα Σχολικών Εκδηλώσεων και Δραστηριοτήτων Φυσικής Αγωγής και Πολιτιστικών Δράσεων με συντονιστή τον εκπ/κό Φυσικής Αγωγής κ Βεργιανέλλο Θεόδωρο και μέλη τους/τις εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων.
  5. Ομάδα υποστήριξης και συμβουλευτικής με συντονιστή τον Διευθυντή της σχολικής μονάδας και τους/τις υποδιευθυντές/τριες

Συντονιστές ομάδων

Κύριο έργο και αποστολή των ομάδων είναι η συνεργασία σε γνωστικά αντικείμενα, ο κοινός προγραμματισμός δράσεων, εκδηλώσεων και αντιμετώπισης και διαχείρισης ζητημάτων που ανακύπτουν. Οι συντονιστές των ομάδων απευθύνονται στον διευθυντή της σχολικής μονάδας για τον καλύτερο συντονισμό των δράσεων και ανάληψης υποστηρικτικών πρακτικών.

Η Ομάδα Υποστήριξης και Συμβουλευτικής έχει ως κύριο έργο στο συντονισμό του έργου όλων των ομάδων και συνεπικουρεί σε αυτό. Επιπλέον, σε συνεργασία με τους συντονιστές και τα μέλη/ υπεύθυνους εκπαιδευτικούς των τμημάτων έρχεται σε επικοινωνία με άλλα μέλη της σχολικής κοινότητας (γονείς) για ζητήματα και θέματα που προκύπτουν  κατά  τη διάρκεια της εκπαιδευτικής διαδικασίας.

Κωνσταντίνος Βασιλειάδης

Διευθυντής 16ου ΔΣ Ευόσμου