Αρχική » Ανακοινώσεις του σχολείου » Εορτασμός Μακεδονικού Αγώνα

Εορτασμός Μακεδονικού Αγώνα

Την Παρασκευή, 11.10.2019, πραγματοποιήθηκε ο εορτασμός του Μακεδονικού Αγώνα στη σχολική μας μονάδα.

Οι μαθητές/τριες της Γ’ τάξης απέδωσαν το ιστορικό της εποχής εκείνης μέσα από ποιήματα, κείμενα και τραγούδια.

Ο Μακεδονικός Αγώνας αποτελεί ένα ακόμα παράδειγμα στην ιστορία που καταδεικνύει τις υψηλές αξίες για ελευθερία, δημοκρατία, ισότητα,αλληλεγγύη, αξίες πανανθρώπινες, που θεμελιώνουν το γνήσιο πατριωτισμό και στη σύγχρονη εποχή δύναται να αποτελέσουν τη βάση για τη θεμελίωση συνεργασίών και ειρηνικής συνύπαρξης μεταξύ των λαών.

Τα συγχαρητήριά μας στους/στις μαθητές/τριες της Γ’ τάξης και τις μαθήτριες της Στ’ τάξης που έκλεισαν τη γιορτή με παραδοσιακό χορό της Μακεδονίας, καθώς και στις εκπαιδευτικούς των τμημάτων: κ Κόγκου Αικ, κ Βουτσά Κ. και κ Γιόντσου Ε. για την διοργάνωση της γιορτής, στη μουσικό μας κ Λιαρδάκη Θ και στους εκ/κούς Φυσικής Αγωγής κ Βεργιανέλο Θ και Μαυράκη Β.

• DSC07453
  • DSC07459