Αρχική » Ανακοινώσεις του σχολείου » Ενημέρωση για δράσεις και εκπαιδευτικές επισκέψεις

Ενημέρωση για δράσεις και εκπαιδευτικές επισκέψεις

Ο διευθυντής της σχολικής μονάδας με την παρακάτω επιστολή του ενημερώνει τη σχολική κονότητα για τις δράσεις και τις εκπαιδευτικές επισκέψεις του σχολείου.Αγαπητοί Γονείς & Κηδεμόνες

Αγαπητοί/ ές μαθητές/τριες

Η σχολική μας μονάδα, ακολουθώντας με συνέπεια το στρατηγικό της σχεδιασμό, υλοποιεί Θεματική Εβδομάδα (4-8 Νοεμβρίου 2019) με θεματολογία τη διαχείριση κρίσεων και έκτακτων αναγκών.

Η Θεματική Εβδομάδα απαντά στην πολιτική του σχολείου που προτάσσει το Ανοικτό Σχολείο στην Κοινωνία, το οποίο αφουγκράζεται τα ζητήματα και τις προκλήσεις της σύγχρονης εποχής και συμβάλλει στην καλύτερη διαχείριση και αντιμετώπισής τους. Ενημερωτικά, σχεδιάζονται ήδη κι άλλες Θεματικές Εβδομάδες για το τρέχον έτος 2019-20.

Ο στρατηγικός μας σχεδιασμός απαντά  και είναι σύμφωνος με την πολιτική εξωστρέφειας της σχολικής μας μονάδας, που για την υλοποίησή του αναζητά συνεργασία με φορείς και σχεδιάζει τις εκπαιδευτικές της δράσεις με παιδαγωγικά κριτήρια που απαντούν τόσο στις γενικές κατευθύνσεις του αναλυτικού προγράμματος όσο και στα ζητήματα καθημερινής πρακτικής και ανάγκης.

Ήδη, από την προηγούμενη χρονιά υλοποιήθηκαν συνεργασίες και εκπαιδευτικές δράσεις σε συνεργασία με ελληνικά και ξένα πανεπιστήμια (βλ. το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Isotis), τη συνεργασία μας και συμμετοχή μας στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα O.S.O.S., η συνεργασία μας με το Π.Τ.Δ.Ε. του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, η οποία υλοποιείται και φέτος, η Σχολή Γονέων κ.α.

Παράλληλα οργανώνονται και υλοποιούνται εκπαιδευτικές επισκέψεις  ανά τάξη/εις που είναι σύμφωνες με τη γενικότερη στοχοθεσία.

Οι εκπαιδευτικές αυτές επισκέψεις, όπως ορίζονται και από τη νομοθεσία θα πρέπει να ανταποκρίνονται στις παραπάνω αρχές.

Καθώς, ως διευθυντής της σχολικής μονάδας,  έχω γίνει δέκτης, έμμεσα δυστυχώς, κάποιων ενστάσεων από 3-4 γονείς, με το επιχείρημα ότι οι εκπαιδευτικές επισκέψεις γίνονται στα ίδια μέρη, αισθάνομαι την ανάγκη να πληροφορήσω όλη τη σχολική κοινότητα ότι:

• Οι εκπαιδευτικές επισκέψεις έχουν το χαρακτήρα που ο επιθετικός προσδιορισμός (εκπαιδευτικές) τους προσδίδει.
  • Σχεδιάζονται και αποφασίζονται, ομόφωνα, από το Σύλλογο Διδασκόντων που έχει την παιδαγωγική ευθύνη, ώστε να ανταποκρίνονται στους στόχους του Αναλυτικού Προγράμματος και των προγραμμάτων που υλοποιούνται (υγιεινής διατροφής, πρώτων βοηθειών, κυκλοφοριακής αγωγής κλπ) γνωριμία με μουσεία, αρχαιολογικούς και ιστορικούς χώρους, προγράμματα ψυχοκινητικών δράσεων κλπ, λαμβάνοντας υπόψη και το κόστος των επισκέψεων
  • Οι φορείς που επισκεπτόμαστε αναπροσαρμόζουν τα προγράμματά τους είτε εμπλουτίζοντάς τα είτε κατά τρόπο που να ανταποκρίνονται στην κάθε ηλικιακή ομάδα

Εν κατακλείδι, οι εκπαιδευτικές επισκέψεις δεν ακολουθούν τις αρχές της τηλεοπτικής αγοράς, «να δώσουμε θέαμα στο τηλεοπτικό κοινό ώστε να μην πλήττει» και είναι πάντα στοχευμένες σύμφωνα με τα παραπάνω.

Καθώς επίσης ο αριθμός των επισκέψεων είναι συγκεκριμένος, δεν δυνάμεθα να ανταποκριθούμε σε όλες τις δράσεις που υλοποιούνται από φορείς.

Είναι αυτονόητο ότι κάθε γονέας δύναται να επισκεφθεί τη συγκεκριμένη παράσταση (θεατρική, κινηματογραφική ή άλλη) που επιθυμεί με την οικογένειά του.