Αρχική » Ανακοινώσεις του σχολείου » Συνεργατικές Ομάδες Μαθητών/τριών 16ου Δ.Σ. Ευόσμου

Συνεργατικές Ομάδες Μαθητών/τριών 16ου Δ.Σ. Ευόσμου

ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ- συν-ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ- φροντίΖΩ

Στη σχολική μας μονάδα, για το σχ. έτος 2022-23 δημιουργήθηκαν ομάδες μαθητών/τριών στα πλαίσια της δράσης μας :

ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ- συν-ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ- φροντίΖΩ

Στην εν λόγω δράση μαθητές/τριες, της Δ’, Ε’ και Στ’ τάξης, συνδράμουν και συνεπικουρούν στο έργο των εκπαιδευτικών και του Διευθυντή της σχολικής μονάδας, για την ασφάλεια των μαθητών/τριών και τη διατήρηση ενός καθαρού, υγιούς και φιλόξενου σχολικού περιβάλλοντος.

Με τον τρόπο αυτό οι μαθητές/τριές μας γίνονται αρωγοί στη διαμόρφωση μιας κουλτούρας συνεργασίας, αλληλεγγύης και αλληλοβοήθειας χαρακτηριστικά ενός Δημοκρατικού σχολείου και υπεύθυνων, ενεργών πολιτών.

• IMG_20221114_094930
  • IMG_20221114_095021
  • IMG_20221215_095109
  • IMG_20221215_095128
  • html slideshow
  • IMG_20221215_095338
jquery image slider by WOWSlider.com v9.0

Η δράση αυτή έχει ως στόχο οι μαθητές/τριες:

• Να αποτελούν, μέσα από την πράξη, παράδειγμα προς μίμηση για όλους/ες τους/τις μαθητές/τριες της σχολικής μονάδας
  • Να βοηθούν και να συνεργάζονται με όλους/ες τους/τις εκπαιδευτικούς της σχολικής κοινότητάς μας
  • Να συμμετέχουν ενεργά στη διαμόρφωση μιας κουλτούρας συνεργασίας, αλληλοβοήθειας μέσα από την ενεργό τους δράση και τις προτάσεις τους για τη βελτίωση του σχολικού κλίματος.
  • Να κατανοήσουν ότι η διαμόρφωση ενός υγιούς περιβάλλοντος διαβίωσης είναι υπόθεση και ευθύνη όλων μας
  • Να καταστούν ενεργοί πολίτες μαθαίνοντας να διαχειρίζονται και να αντιμετωπίζουν καταστάσεις και ζητήματα που προκύπτουν στην καθημερινή ζωή, κατά τρόπο δημοκρατικό με σεβασμό απέναντι στον άλλο.
  • Να αποκτήσουν μέσα από βιωματικές καταστάσεις αυτοέλεγχο και εσωτερική πειθαρχία.

Παράλληλα δημιουργήθηκαν οι παρακάτω ομάδες μαθητών/τριών:

• Ποιητική ομάδα
  • Συγγραφική ομάδα
  • Δημοσιογραφική ομάδα
  • Χορευτική ομάδα
  • Ομάδα ιστορίας (Ταξιδιώτες στο χρόνο)

Οι ομάδες αυτές με τη φθίνουσα καθοδήγηση των εκπαιδευτικών και του Διευθυντή της σχολικής ομάδας, αποφασίζουν το θέμα τους και εργάζονται αυτόνομα και συνεργατικά.

Η όποια εργασία τους θα αναρτάται στην ιστοσελίδα του σχολείου, αποκτώντας έτσι ένα βήμα έκφρασης προς την ευρύτερη σχολική μας κοινότητα.

Είμαστε σίγουροι για την επιτυχία της δράσης!!!!