Αρχική » ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΒΗΜΑ » Αφιέρωμα στη Γενοκτονία των Ποντίων

Αφιέρωμα στη Γενοκτονία των Ποντίων

Ένα αφιέρωμα στη Γενοκτονία των Ποντίων έγινε στο σχολείο μας από τους μαθητές της Έκτης τάξης. Με αναφορές στην αλησμόνητη πατρίδα του Πόντου και στον πολύπαθο ποντιακό ελληνισμό, με τραγούδια και χορούς, υπό τους ήχους της ποντιακής λύρας και του νταουλιού, τίμησαν για άλλη μια χρονιά οι μαθητές του σχολείου μας τις 353.000 αδικοχαμένες ψυχές της Γενοκτονίας.

Θερμές ευχαριστίες στο λυράρη κ. Κεμεντσετζίδη Δημήτριο που κάλυψε αφιλοκερδώς την εκδήλωση. Ευχαριστούμε τον Σύλλογο Ποντίων Ηλιούπολης και τον Σύλλογο Ποντίων Ελευθερίου Κορδελιού για την παραχώρηση των φορεσιών.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές της Έκτης τάξης για την προσπάθεια και την εξαιρετική τους παρουσία και στο μαθητή της Πέμπτης τάξης, Κεμεντσετζίδη Στάθη που συνέβαλε μουσικά με το νταούλι του στην εκδήλωση.