Αρχική » Ανακοινώσεις του σχολείου » Επιστολή των μαθητών/τριών του Στ1 για την επιστροφή των γλυπτών του Παρθενώνα

Επιστολή των μαθητών/τριών του Στ1 για την επιστροφή των γλυπτών του Παρθενώνα

Οι μαθητές/τριες του Στ1, στα πλαίσια του μαθήματος της Γλώσσας, συνέταξαν μια επιστολή προς το Διευθυντή του Βρετανικού Μουσείου για την επιστροφή των γλυπτών του Παρθενώνα.
Υπό την καθοδήγηση της κ. Ντελιάκη Όλγας και με τη συνεργασία της εκπαιδευτικού αγγλικής γλώσσας κ Αλεξοπούλου Παναγιώτας, οι μαθητές/τριές μας γνώρισαν και κατανόησαν τη σημασία μιας επιστολής ενώ σαν ενεργοί πολίτες εξέφρασαν τα επιχειρήματά τους για το θέμα που τους αποσχολεί , λόγω και της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων.

Τα συγχαρητήριά μας στα παιδιά μας και στις εκπαιδευτικούς μας.
Ακολουθεί η επιστολή στα ελληνικά και στα αγγλικά:
Αξιότιμε κύριε διευθυντή,
Είμαστε οι μαθητές/τριες της Στ τάξης του 16ου δημ. Σχολείου Ευόσμου Θεσσαλονίκης και σας απευθύνουμε αυτήν την επιστολή, για να σας ζητήσουμε την επιστροφή των Ελληνικών μαρμάρων του Παρθενώνα, που ακόμα παραμένουν στο Βρετανικό μουσείο.
Πρώτα απ’ όλα για τον ελληνικό λαό τα μάρμαρα του Παρθενώνα είναι πολύ σημαντικά, γιατί αποτελούν τμήμα ενός έργου τέχνης της αρχαίας Ελλάδας. Επιπρόσθετα είναι εθνική μας περιουσία και συμβολίζουν την ελληνική μας ταυτότητα.
Πώς θα νιώθατε εσείς αν από τη Μεγάλη Βρετανία είχαν αποσπάσει κάποια πολύτιμα κειμήλια που συμβόλιζαν ένα μεγάλο κομμάτι του πολιτισμού σας;
Επίσης, ο επισκέπτης της Ακρόπολης δεν μπορεί να θαυμάσει ολοκληρωμένα την αρχαία ελληνική τέχνη της Ακρόπολης, διότι σημαντικά τμήματα των γλυπτών βρίσκονται στο μουσείο σας με αποτέλεσμα η ξενάγηση στο χώρο να μην είναι ολοκληρωμένη.
Επιπλέον, πιστεύουμε ότι το νέο μουσείο της Ακρόπολης είναι ο κατάλληλος χώρος για να φιλοξενηθούν τα γλυπτά του Παρθενώνα, επειδή οι επισκέπτες μπορούν να τα θαυμάζουν στο φυσικό τους περιβάλλον.
Για όλους αυτούς τους λόγους, απαιτούμε να τα επιστρέψετε στην Ελλάδα το συντομότερο δυνατόν.
Ελπίζουμε να λάβετε υπόψη σας την επιστολή μας.
Οι μαθητές/τριες του Στ’1

Ακολουθεί η επιστολή στα αγγλικά

Dear Mister Director of the Museum

We are students of the sixth grade of a Primary School  in Evosmos, Thessaloniki, Greece. We address this letter to ask you to return the Greek Marbles of the Parthenon that still remain in the British Museum.

First of all, for the Greek people these Marbles are a very important and remarkable part of Ancient Greek art and culture. Furthermore, these Marbles are our National property and a symbol of our Greek identity.

We would like to ask how you would feel if someone had extracted valuable heirlooms that symbolized a large part of your culture.

Moreover, the visitor of the Acropolis can not fully admire the ancient Greek art of the Acropolis because important parts of the sculptures are in your museum with a result that the tour of the space is not complete.

In addition, we believe that the new Acropolis Museum is the right place to host the sculptures of the Parthenon, because visitors can admire them in their natural environment.

For all these reasons, we demand that you return them to Greece as soon as possible.

We hope you take note of our letter.

Yours sincerely

The students of Year 6