Σχολικός εκφοβισμός

ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ

Θέλοντας τα παιδιά της τετάρτης τάξης να τονίσουν το νόημα της ελπίδας σε κάθε αδιέξοδο, της συμπαράστασης των φίλων σε κάθε πρόβλημα , όπως το πρόβλημα του σχολικού εκφοβισμού , φώναξαν τέσσερα συνθήματα προτρέποντας τους συμμαθητές τους να εξωτερικεύουν τις άσχημες στιγμές που περνούν από τυχόν αρνητικές συμπεριφορές συμμαθητών τους και να μάθουν ότι κάθε τέτοιος πόνος μπορεί να γιατρευτεί . Το τραγούδι τους ήταν κάλεσμα και έκκληση μαζί.Άγγιξε τις μικρές καρδούλες τους και πέρασε το μήνυμα της φιλίας και της ενότητας .

Τέλος τα παιδιά μοίρασαν σ? όλους τους μαθητές από έναν κρίκο που δημιούργησε την ισχυρή αλυσίδα όλου του 16ου σχολείου ενάντια σε κάθε αρνητικό συναίσθημα.

Το τραγούδι μας

Η ελπίδα είναι εκεί

Αν ποτέ νιώσεις μόνος

μην ξεχνάς θα?μαι δω.

Αν η ελπίδα σου σβήσει

το χέρι θα σου κρατώ.

Αν κανείς σε πειράξει

πες το μην το κρατάς.

Η αγάπη θα φράξει

ότι μόνος περνάς.

Μ? ακούς περιμένω αγάπη

μια στοργή ένα χάδι

να μου δώσεις, εσύ.

Μ?ακούς πλέον δε νιώθω πια μόνος

και ο ασταμάτητος πόνος

έχει χαθεί, η ελπίδα είναι εκεί.

Αν τα λόγια που ακούς

σε πονάνε διπλά