Αρχική » ΔΡΑΣΕΙΣ » Παζάρι βιβλίου

Παζάρι βιβλίου

Ο κόσμος των βιβλίων είναι σαν μια μαγική χώρα που πρέπει τα παιδιά να ανακαλύψουν και να εξερευνήσουν. Μέσα από τις σελίδες των βιβλίων, οι μικροί αναγνώστες γίνονται κοινωνοί μιας πολύτιμης ανθρωπιστικής κουλτούρας.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι με τους οποίους μπορούμε να αναδείξουμε την αξία των βιβλίων και να ενθαρρύνουμε την αγάπη για την ανάγνωση, γιατί είναι πολύ σημαντικό να βοηθήσουμε τα παιδιά να αγαπήσουν το διάβασμα.

Την Πέμπτη 11 και την Παρασκευή 12 Απριλίου δίνουμε στα διαβασμένα βιβλία μας μια δεύτερη ευκαιρία. Τη δυνατότητα να διαβαστούν και να αγαπηθούν και από άλλα παιδιά με το «Παζάρι μεταχειρισμένων βιβλίων» που λειτουργεί στους διαδρόμους του σχολείου μας.

Επιπλέον με τα έσοδα από τη δράση εμπλουτίζουμε τη σχολική μας βιβλιοθήκη με νέους τίτλους που θα μπορούν να δανείζονται οι μαθητές μας και να συνεχίσουν το ταξίδι τους στον μαγικό κόσμο των βιβλίων.

Το παζάρι οργάνωσαν όλοι/ες οι εκπαιδευτικοί του σχολείου σε συνεργασία με τους μαθητές των τμημάτων τους.