Αρχική » Ανακοινώσεις του σχολείου » Θεματική Εβδομάδα: ‘Σεβασμός στη διαφορετικότητα και Δημοκρατική Συνύπαρξη’

Θεματική Εβδομάδα: ‘Σεβασμός στη διαφορετικότητα και Δημοκρατική Συνύπαρξη’

Σας ενημερώνουμε ότι η εβδομάδα 2-6 Δεκεμβρίου ορίστηκε ως Θεματική Εβδομάδα με θέμα: ‘ Σεβασμός στη Διαφορετικότητα & Δημοκρατική Συνύπαρξη’

Ένας από τους βασικότερους στόχους της Θεματικής Εβδομάδας είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών μας στα ανθρώπινα δικαιώματα και στην καλλιέργεια και ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων ειρηνικής και δημοκρατικής συνύπαρξης με τον διαφορετικό ‘ Άλλο’.

Για το πρόγραμμα της Θεματικής Εβδομάδας

πατήστε εδώ

Την Τρίτη, 03.12.2019, θα μας επισκεφτεί η κ Μοσκοβάκη, από το Χαμόγελο του παιδιού για να μας μιλήσει για τα Δικαιώματα του παιδιού.

• cssslider
slider by WOWSlider.com v8.5

Η κ Γκορέ Σοφία, που ανέλαβε την οργάνωση και το συντονισμό των δράσεων,  θα δείξει το αλφάβητο στη νοηματική ενώ η κ Κανετίδου Χρυσάνθη θα παρουσιάσει μια εισήγηση/διάλεξη για τα άτομα με αναπηρία.

• html5 slider
  • 20191203_130251
carousel jquery by WOWSlider.com v8.8

Όλοι οι εκπαιδευτικοί έχουν αναλάβει να διαχυθούν ποικίλες δραστηριότητες όλη την εβδομάδα για τους σκοπούς και τους στόχους της δράσης.

Καλούμε τους/τις μαθητές/τριες μας να παράγουν και να παρουσιάσουν τα δικά κείμενα, τραγούδια και ποιήματα, ζωγραφιές κλπ σύμφωνα με τη θεματική και ορμόμενοι από τις παρουσιάσεις που θα γίνουν.

Το παραγόμενο υλικό θα παρουσιαστεί στο παρόν άρθρο σε μορφή e-book.

Εκπαιδευτικό υλικό για ευαισθητοποίηση (Πατήστε εδώ)

Ως διευθυντής της σχολικής μονάδας συγχαίρω τους/τις εκπαιδευτικούς που λαμβάνουν μέρος στη θεματική εβδομάδα και επαναπροσδιορίζουν έμπρακτα το ρόλο του σύγχρονου ανοικτού σχολείου.

Παγκόσμια Ημέρα ΑμΕΑ Παρουσίαση Power point

Οι μαθητές/τριες μας διδάχτηκαν το δακτυλικό αλφάβητο και τη χρήση της νοηματικής

• wowslider.net
wow slider by WOWSlider.com v8.5

• wowslider.com
http://wowslider.net/ by WOWSlider.com v8.5

ενώ πραγματοποίησαν βιωματικές δράσεις και παιχνίδια καλλιεργώντας την ενσυναίσθηση απέναντι στα άτομα με αναπηρία

• wowslider.net
slider by WOWSlider.com v8.5

Ομάδα μαθητών/τριών από το Στ2 παρουσίασαν σε μαθητές/τριες του σχολείου μας ένα θεατρικό σκετς για την αποδοχή της διαφορετικότητας.

Το σενάριο και τη σκηνοθεσία επιμελήθηκε η μαθήτρια του Στ2 Κωνσταντινίδου Αλεξένδρα.

Ο Διευθυντής του σχολείου συγχαίρει τους/τις μαθητές/τριες του Στ2 για την πρωτοβουλία τους αυτή.

Οι μαθητές/τριες του Δ2 έγραψαν το υπέροχο αυτό ποίημα για τη διαφορετικότητα:

Μόνοι ή Μοναδικοί

Κάθε παιδί μοναδικό

Στις χάρες διαφορετικό

Πάντοτε ξεχωριστό

και πολύ αγαπητό

Όλοι μαζί αριστουργηματικοί

Στην τάξη εφευρετικοί

Στη μάθηση ανακαλυπτικοί

Μα πάνω απ’ όλα

Φίλοι καρδιακοί

Κι αν είμαστε διαφορετικοί