Αρχείο ημέρας 26 Οκτωβρίου 2022

Μήνυμα του Διευθυντή της σχολικής μονάδας για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Αγαπητοί/ές μαθητές/τριές

Η σημερινή επετειακή ημέρα, της 28ης Οκτωβρίου, αποτελεί και μια ημέρα μνήμης αλλά και αναστοχασμού, μιας βαθιάς κριτικής ανάγνωσης της ιστορίας, η οποία, στη διαχρονικότητά της, είναι μια μαρτυρία για το παρελθόν, το παράδειγμα για το παρόν και ο αξιόπιστος σύμβουλος για το μέλλον.

Η φιλοσοφία της ιστορίας μας διδάσκει ότι η γνώση της  ιστορίας του κόσμου δεν μπορεί παρά να είναι μια πρόοδος της συνείδησης  της ελευθερίας, μια φώτιση ψυχής γνώση και ταυτόχρονη άρση της αλλοτρίωσης του ανθρώπου. (περισσότερα…)