Αρχική » 2023 » Νοέμβριος

Αρχείο μηνός Νοέμβριος 2023

Κόκκινη κλωστή δεμένη …

Την Τετάρτη 22 Νοεμβρίου οι μαθητές της Β΄ τάξης περπάτησαν στα μονοπάτια των παραμυθιών. Ακολουθώντας τους ήρωες έκαναν ένα ονειρικό ταξίδι σε άγνωστους και φανταστικούς κόσμους αναγνωρίζοντας στάσεις, συμπεριφορές και αξίες μέσα από έναν εναλλακτικό τρόπο διδασκαλίας.

“Λευκό μου σεντονάκι… “

Η λάμπα άναψε πίσω από τη σκηνή με την παράγκα και το σεράι στην τάξη του Γ2 κι ο Στέλιος, ο μικρός καραγκιοζοπαίχτης, με βοηθούς τους συμμαθητές του Ηλία και Νικόλα ανέλαβαν δράση! Μπροστά στα μάτια των συμμαθητών τους αλλά και των μαθητών της Α2 τάξης ζωντάνεψε η παράσταση “Ο Καραγκιόζης δάσκαλος”.

Μια παράσταση με πετυχημένο χιούμορ, με αυθεντικές χαρακτηριστικές ατάκες του Καραγκιόζη αλλά κυρίως με έξυπνους αυτοσχεδιασμούς και διαδραστικό χαρακτήρα! Δίκαια χειροκροτήθηκε από τα παιδιά που διασκέδασαν στο μάθημα της Θεατρικής Αγωγής και γνώρισαν την ιστορία αυτού του θεατρικού θεάματος με τον καλύτερο τρόπο!

Συλλογή τροφίμων για τις οικογένειες του Κοινωνικού Παντοπωλείου

Το σχολείο μας στην προσπάθειά του να βοηθήσει τις ημέρες των Χριστουγέννων τις 200 οικογένειες του Κοινωνικού Παντοπωλείου από σήμερα και έως τις 10 Δεκεμβρίου συλλέγει τρόφιμα μακράς διάρκειας και είδη προσωπικής υγιεινής.

Η βοήθεια όλων είναι πολύτιμη.

Δείτε περισσότερες λεπτομέρειες στο έγγραφο που ακολουθεί.

ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΟ

Βιωματική Εκπαίδευση στην Ασφαλή Μετακίνηση

Το Σάββατο 11 Νοεμβρίου και την Κυριακή 12 Νοεμβρίου , η οργάνωση «ΕΝΟΔΙΑ – Βιωματική Εκπαίδευση στην Ασφαλή Μετακίνηση» με τους εθελοντές της θα πραγματοποιήσει δράση εκπαίδευσης παιδιών ηλικιών δημοτικού και γυμνασίου στην ασφαλή χρήση του ποδηλάτου, με την υποστήριξη της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας.