Αρχική » Ανακοινώσεις του σχολείου » Σημαντική διάκριση

Σημαντική διάκριση

Με ιδιαίτερη χαρά και υπερηφάνεια σας ανακοινώνουμε για τη σημαντική διάκριση μαθητών/τριών μας στο Μαθητικό Διαγωνισμό Πληροφορικής και υπολογιστικής Σκέψης Bebras:

Ο διαγωνισμός Bebras® (προφέρεται «Μπέμπρας» και σημαίνει «Κάστορας» στα Λιθουανικά) ξεκίνησε το 2003 ως ιδέα της Καθηγήτριας Valentina Dagiene του University of Vilnius της Λιθουανίας και υλοποιήθηκε για πρώτη φορά το 2006.
Ο διαγωνισμός «Κάστορας» αποτελεί, σήμερα, μια διεθνή πρωτοβουλία της ομώνυμης κοινότητας (Bebras®), με σκοπό την προώθηση της Πληροφορικής (ή Επιστήμης των Υπολογιστών) και της Υπολογιστικής Σκέψης μεταξύ εκπαιδευτικών, μαθητών και μαθητριών όλων των ηλικιών.
Διοργανώνεται σε σχολεία, με χρήση υπολογιστών ή φορητών συσκευών, για διάφορες ηλικιακές ομάδες και υπό την επιτήρηση εκπαιδευτικών. Στον διαγωνισμό συμμετέχουν κάθε χρόνο χιλιάδες μαθητές και μαθήτριες, από 50 και πλέον χώρες.

Το σχολείο μας συμμετείχε με περισσότερους από 100 μαθητές/τριες και μεταξύ αυτών σημαντική διάκριση έλαβαν οι: Παπαδόπουλος Σωτήριος της Στ τάξης (σχολική διάκριση) και ο Μπεσλεμές Αθανάσιος της Γ’ τάξης που έλαβε και από τις υψηλότερες βαθμολογίες και πανελλαδικά.

Πιο συγκεκριμένα κατέλαβε την 3η θέση πανελληνίως στην κατηγορία Γ’-Δ’ Δημοτικού.