Αρχείο ημέρας 25 Αυγούστου 2017

Χρήσιμες συμβουλές προς τους γονείς

Η παρακάτω παρουσίαση σκοπό έχει να βοηθήσει όλους μας, και ιδιαίτερα τους γονείς, να βρουν καλύτερους τρόπους επικονωνίας για τη πρόληψη και αντιμετώπιση δύσκολων καταστάσεων που, αν και συνήθως προέρχονται από εξωγενείς παράγοντες, επιβαρύνουν το κλίμα στην οικογένεια αλλά και στο σχολείο. Η συνεργασία σχολείου και οικογένειας και ο κοινός τρόπος αντιμετώπισης δύσκολων καταστάσεων ευελπιστούμε ότι θα φέρει τα καλύτερα αποτελέσματα.

Τα αποσπάσματα είναι από την έκδοση του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου προς τους γονείς (Αθήνα 2000)

Πατήστε εδώ Χρήσιμες συμβουλές για τους γονείς   για να ανοίξετε την παρουσίαση.

Αν επιθυμείτε να διαβάσετε όλο το έντυπο, σε μορφή Pdf, πατήστε εδώ

Διαχείριση σχολικής τάξης με χρήση ομαδοσυνεργατικής μεθόδου

Η διαχείριση της τάξης είναι μια πολύπλοκη διαδικασία, η οποία προϋποθέτει ανάπτυξη και διατήρηση διδακτικών δραστηριοτήτων με ομαλή ροή, παρακολούθηση και ταυτόχρονη αντιμετώπιση γεγονότων. Όταν αυτά συνδυασθούν με τη γνώση ότι κάθε μαθητής μαθαίνει με το δικό του ρυθμό και τρόπο, και μερικοί όχι μόνο δεν θέλουν να μάθουν αλλά παρεμποδίζουν τη μάθηση των άλλων, η διδασκαλία και η διεύθυνση της τάξης καθίστανται ακόμη πιο απαιτητικές.Η συνεργασία γονέων, εκπαιδευτικών και μαθητών/τριων είναι απαραίτητη για την ανάπτυξη ενός θετικού κλιματος που να προάγει την ανάπτυξη της προσωπικότητας όλων των μαθητών/τριών. (περισσότερα…)