Αρχείο ημέρας 12 Νοεμβρίου 2021

Συνεργασία της σχολικής μας μονάδας με το Π.Τ.Δ.Ε. του Α.Π.Θ.

Η σχολική μας μονάδα, με μεγάλη χαρά, υποδέχεται τους/τις φοιτητές/τριες του Παιδαγωγικού Τμήματος του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Στα πλαίσια της συνεργασίας μας με το Παιδαγωγικό Τμήμα, οι φοιτητές/τριες θα παρακολουθήσουν διδασκαλίες για το χρονικό διάστημα 8-12.11.2021 ενώ θα διδάξουν για το χρονικό διάστημα 29.11.2021 -03.12.2021 στα τμήματα που έχουν οριστεί, στα πλαίσια των πρακτικών ασκήσεων του μαθήματος “Εκπαιδευτικές προσεγγίσεις & Σχολικές Πρακτικές”.

Επίσης, προγραμματίζονται και επιμορφώσεις με καθηγητές του Τμήματος, σε άξονες και θεματολογία που έχει ζητηθεί, σύμφωνα με τις ανάγκες της σχολικής μας κοινότητας.

Ήδη, έχει προγραμματιστεί επιμόρφωση σε εκπαιδευτικούς με την αν. καθηγήτρια κ Δεσλή Δέσποινα του Τομέα Θετικών Επιστημών και Νέων Τεχνολογιών-Διδακτική των Μαθηματικών,  την Τρίτη 23.11.2021 ως εισηγήτρια με θέμα: “Οργάνωση της διδασκαλίας των Μαθηματικών στην Α’ και τη Β’ τάξη”.

Η σχολική μας μονάδα, υλοποιεί την πρόθεσή και στόχο της να συνεργαστεί με τα Παιδαγωγικά Τμήματα Ελληνικών Πανεπιστημίων που προσφέρουν αξιόλογο έργο.

Χαιρετίζουμε και ευχαριστούμε τους/τις καθηγητές/τριες του Τμήματος για τη συνεργασία αυτή.

Κωνσταντίνος Βασιλειάδης