Αρχείο ημέρας 7 Απριλίου 2022

Η Γη ανήκει σ’ όλα τα παιδιά του κόσμου

Στα Εργαστήρια Δεξιοτήτων του γ’ κύκλου Ενδιαφέρομαι –Ενεργώ τα Τριτάκια του σχολείου μας ασχολήθηκαν με το θέμα «Η Γη ανήκει σ’ όλα τα παιδιά του κόσμου».
Έτσι μέσα από μια σειρά από δημιουργικές δραστηριότητες ανέπτυξαν κοινωνική ενσυναίσθηση και ευθύνη για τα παιδιά όλου του κόσμου. Εντρύφησαν στα ανθρώπινα συναισθήματα με την εξωτερίκευση και αναγνώριση των δικών τους συναισθημάτων και της μοναδικότητάς τους παρουσιάζοντας αγαπημένα τους αντικείμενα, παίζοντας παιχνίδια με το ζάρι και δημιουργώντας μια αλφάβητα και Λουλουδο-αφίσες» συναισθημάτων (περισσότερα…)