Αρχική » ΣΧΟΛΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ » ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ » Ενημέρωση -Αναρτήσεις διδακτικών προτάσεων

Ενημέρωση -Αναρτήσεις διδακτικών προτάσεων

Αγαπητοί γονείς & Κηδεμόνες

Αγαπητοί/ές μαθητές/τριες

Σας  ενημερώνω για τις ενέργειες της σχολικής μας μονάδας που αφορούν στην προετοιμασία και στην υλοποίηση του έργου που αφορά στην δημιουργική αξιοποίηση του ελεύθερου χρόνου των μαθητών/τριών.

• Με τη συνεργασία σας, έχουμε τη δυνατότητα να επικοινωνούμε άμεσα μέσω e-mail. Έχουμε ολοκληρώσει την επικαιροποίηση των e-mail στο πληροφοριακό σύστημα
  • Έχει δημιουργθεί ειδική σελίδα με τίτλο “Σχολείο Ανοικτό” όπου αναρτώνται διδακτικές προτάσεις που προτείνουν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας ανά ομάδα τάξεων (Α-Β, Γ-Δ, Ε-ΣΤ). Ανά τακτά διαστήματα οι σελίδες αυτές θα ενημερώνονται με νέες προτάσεις. Καλούμε τους/τις μαθητές/τριες να αξιοποιήσουν δημιουργικά το χρόνο τους, ακολουθώντας τις οδηγίες των εκπαιδευτικών
  • Δημιουργήσαμε μια σελίδα όπου όλες οι εργασίες των μαθητών/τριών θα αναρτώνται στον ‘Τοίχο ανακοινώσεων”. Η σελίδα αυτή βρίσκεται στην αριστερή μπάρα της ιστοσελίδας μας με τον τίτλο ‘Ανακοινώσεις Μαθητών/τριών”. Υπάρχει η δυνατότητα, την οποία θα δούμε εν καιρώ, οι ίδιοι οι μαθητές/τριες να αναρτούν οποιαδήποτε εργασία , κείμενο, εικόνα επιθυμούν.
  • Αξιοποιήσαμε και άλλες πλατφόρμες ασύχρονης εκπαίδευσης, όπως για παράδειγμα για τη διδασκαλία των Γερμανικών.
  • Επεξεργαζόμαστε και άλλες εφαρμογές και εκπαιδευτικά εργαλεία για τους παραπάνω σκοπούς.

Κλείνοντας, θα επαναλάβω για μια ακόμα φορά ότι καμιά μορφή εξ αποστάσεως εκπαίδευσης δεν μπορεί να υποκαταστήσει τη δια ζώσης εκπαίδευση και τον κοινωνικοποιητικό ρόλο του σχολείου.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους/τις εκπαιδευτικούς της σχολικής μας μονάδας που εργάζονται για το σκοπό αυτό. Το σχολείο μας είναι και θα παραμείνει κοντά σε κάθε οικογένεια και κάθε μαθητή/τρια με συνέπεια στις αρχές που πρεσβεύει¨ένα Ανοικτό, Δημοκρατικό , Δημιουργικό, Δημόσιο Σχολείο.

Κωνσταντίνος Βασιλειάδης