Αρχική » Ανακοινώσεις του σχολείου » Αλληλεγγύη στους σεισμοπαθείς της Τουρκίας -Συρίας

Αλληλεγγύη στους σεισμοπαθείς της Τουρκίας -Συρίας

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Η σχολική μας μονάδα συμμετέχει στο κάλεσμα της Γενικής Γραμματείας Κοινωνικής Αλληλεγγύης και Καταπολέμησης της Φτώχειας για τη συγκέντρωση ειδών πρώτης ανάγκης, στο πλαίσιο κοινωνικής προσφοράς και αλληλεγγύης σε όσους επλήγησαν από τον καταστροφικό σεισμό με σκοπό να αποσταλούν ως ανθρωπιστική βοήθεια στους πληγέντες του φονικού σεισμού στην Τουρκία και τη Συρία.

Πιο συγκεκριμένα σε συνεργασία με το Αυτοτελές Τμήμα Πολιτικής Προστασίας του Δήμου Θεσσαλονίκης συγκεντρώνονται τα παρακάτω είδη  σε καθημερινή βάση και αποστολή τους στο αρμόδιο τμήμα:

Συγκεκριμένα συγκεντρώνονται:
– Τρόφιμα μακράς διάρκειας (όσπρια, κονσέρβες (όχι χοιρινό), μπισκότα, ξηροί καρποί, βρεφικές τροφές και άλλες συσκευασμένες τροφές μακράς διάρκειας, εμφιαλωμένα νερά, γάλατα και χυμοί).
-Ιατροφαρμακευτικό υλικό (παυσίπονα, αντιφλεγμονώδη, γάζες, επίδεσμοι, κουτιά πρώτων βοηθειών, φυσιολογικοί οροί κ.ά.)
-Βρεφικές πάνες
-Κουβέρτες, κλινοσκεπάσματα
-Είδη ρουχισμού για παιδιά και ενήλικες
-Είδη ατομικής υγιεινής