Αρχική » Ανακοινώσεις του σχολείου » Σημαντική ενημέρωση για τον προγραμματισμό του Ολοήμερου

Σημαντική ενημέρωση για τον προγραμματισμό του Ολοήμερου

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Μετά από ερώτηση μας προς τη Διεύθυνση Π.Ε. Δυτ. Θεσσαλονίκης, σχετικά με τον προγραμματισμό του Ολοήμερου για το σχ. έτος 2023-24, και τις οδηγίες που έδωσε το Υπουργείο Παιδείας, σας ενημερώνουμε ότι:

α. Λόγω του ότι η σχολική μας μονάδα ανήκει βάσει της υπ.αρ.Φ.7/ΦΜ/98404/Δ1/04-08-2022(4215Β΄) Υπουργική Απόφαση με θέμα: «Ορισμός Σχολικών Μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης με νέο, αναβαθμισμένο πρόγραμμα ολοήμερου για το σχολικό έτος 2022-23» στα σχολεία όπου δύναται να λειτουργήσει το Αναβαθμισμένο Πρόγραμμα Ολοήμερου,”η αποχώρηση των μαθητών/τριών του Δημοτικού Σχολείου με αναβαθμισμένο πρόγραμμα Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου λαμβάνει χώρα ή στις 15:50, με το πέρας της δεύτερης διδακτικής ώρας της 2ης ζώνης ή στις 17:30, με τη λήξη του προγράμματος.”

β. Σε περίπτωση “ που διαπιστωθεί ότι δεν συγκεντρώνεται ο απαιτούμενος αριθμός για τη συγκρότηση και λειτουργία τμήματος/τμημάτων αναβαθμισμένου προγράμματος ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου, θα πρέπει να δοθεί στους γονείς το Έντυπο: «ΔΗΜΟΤΙΚΟ-ΑΙΤΗΣΗ-ΔΗΛΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ», έτσι ώστε να δηλωθούν από τους γονείς οι ώρες αποχώρησης (15:00 ή 16:00).

Από τα παραπάνω συνάγεται ότι σε περίπτωση που δημιουργηθεί τμήμα Ολοήμερου έως τις 17:30 (αναβαθμισμένο) τότε δεν ισχύει η ώρα αποχώρησης στις 15:00 που ίσχυε παλαιότερα.

Αν δεν δημιουργηθεί τμήμα, βάσει των δηλώσεων, τότε θα σας δοθεί το έντυπο για να δηλώσετε εκ νέου για τη συμμετοχή και την αποχώρηση των μαθητών/τριών στις 15:00 ή στις 16:00

Παρακαλούμε όπως δηλώσετε υπεύθυνα για τη συμμετοχή ή όχι του παιδιού σας στο ολοήμερο πρόγραμμα.

Για την εγκύκλιο προγραμματισμού για το σχ. έτος 2023-24 που αφορά και στο Ολοήμερο πρόγραμμα πατήστε στο σύνδεσμο:

Ενέργειες προγραμματισμού του εκπαιδευτικού έργου των Δημοτικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2023-2024