Αρχική » Νέα- Ανακοινώσεις άλλων φορέων » Εργαστήρια για ενήλικες στο Τελλόγλειο-Αρχίζουν οι εγγραφές

Εργαστήρια για ενήλικες στο Τελλόγλειο-Αρχίζουν οι εγγραφές

Αρχίζουν τη Δευτέρα 25 Σεπτεμβρίου 2017 οι εγγραφές για τα εργαστήρια ενηλίκων του Τελλογλείου Ιδρύματος Τεχνών.

Τα εργαστήρια πλαισιώνουν τις εκθέσεις του Πάρι και της Μερόπης Πρέκα, που θα εγκαινιαστούν στο Τελλόγλειο στις 14 Νοεμβρίου 2017.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Καράβια από θαλασσόξυλα με τον Νίκο Ασλανίδη

(3 δίωρες συναντήσεις: Σάββατο 18 ? 25 Νοεμβρίου και 2 Δεκεμβρίου 2017, ώρα: 12.30-14.30)

Καράβια φτιαγμένα από θαλασσόξυλα και άλλα υλικά και μικροαντικείμενα που ανακυκλώνονται με φαντασία, συνδυάζονται, βάφονται και συνθέτουν ένα γοητευτικό αποτέλεσμα. Έμπνευση τα καράβια του Πάρι Πρέκα.

Σχεδιασμός και κατασκευή επιτραπέζιου φωτιστικού με τη Δήμητρα Αλουζανίδου

(2 τρίωρες συναντήσεις: Σάββατο 9-16 Δεκεμβρίου 2017, ώρα 11.00-14.00)

Κατασκευή επιτραπέζιου φωτιστικού που θα αποτελείται από δύο μέρη: μια ξύλινη βάση με λάμπα κι ένα εύκαμπτο πάνω μέρος το οποίο θα μπορεί να διακοσμηθεί με διάφορους τρόπους εμπνευσμένους από το βιτρώ (να διατρηθεί, να ζωγραφιστεί με χρώματα υαλογραφίας κ.ά.)

Κατασκευές με ύφασμα εμπνευσμένες από τα αγαπημένα θέματα του Πάρι Πρέκα με την Ανθή Χρυσοπούλου

(3 δίωρες συναντήσεις: Σάββατο 13- 20 -27 Ιανουαρίου 2018, ώρα 11.00-13.00)

Με έμπνευση από χαρακτηριστικά θέματα το Πάρι Πρέκα (καράβια, άλογα κλπ) δημιουργούμε κοσμήματα, τυπώνουμε σε υφασμάτινες τσάντες και δουλεύουμε σχέδια πάνω σε τσόχα με την τεχνική του needle felting.

Περίοδος εγγραφών:  25 Σεπτεμβρίου 2017 –    10 Νοεμβρίου 2017.

Διάρκεια: 18 Νοεμβρίου 2017 ? 27 Ιανουαρίου 2018.

Κόστος συμμετοχής: 40 ευρώ ανά θεματικό κύκλο. Το ποσό καταβάλλεται εφάπαξ κατά την εγγραφή. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Πληροφορίες στα τηλ. 2310 247111 και 2310 991611.

Τμήμα εκπαιδευτικών προγραμμάτων Τελλογλείου: Δέσποινα Βενετούλια, εκπαιδευτικός, σύμβουλος εκπαιδευτικών προγραμμάτων και Ανθή Χρυσοπούλου, μουσειολόγος?μουσειοπαιδαγωγός.

Χρύσα Νάνου
Γραφείο Τύπου