Αρχική » Ανακοινώσεις του σχολείου » Εγγραφές μαθητών/τριών για το σχολικό έτος 2018-19

Εγγραφές μαθητών/τριών για το σχολικό έτος 2018-19

Σας ενημερώνουμε για τη διδαδικασία και τα δικαιολογητικά εγγραφής, σύμφωνα με την τελευταία εγκύκλιο του ΥΠ.Π.Ε.Θ

Α. Χρόνος εγγραφής

Οι εγγραφές θα πραγματοποιηθούν από 2 έως 18 Μαΐου 2018

Επισημαίνεται ότι τη σχολική χρονιά 2018-2019 στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από 1-1-2012 έως 31-12-2012.

Β. ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

Απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου είναι τα εξής:

1. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.), ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  2. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή, σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. Φ.6/1094/80261/Δ1/20-5-2015 εγκύκλιο του ΥΠΠΕΘ (Α.Δ.Υ.Μ.)
  3. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.
  4. Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό (σημ.Το Πιστοποιητικό Φοίτησης στο νηπιαγωγείο εκδίδεται με τη λήξη της διδασκαλίας των μαθημάτων (15 Ιουνίου 2018) και διαβιβάζεται αυτεπάγγελτα από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο εγγραφής του μαθητή)

Για να διαβάσετε όλη τη, σχετική για τις εγγραφές,εγκύκλιο πατήστε εδώ

Στη σχολική μας μονάδα θα εγγραφούν μαθητές/τριες των οποίων η διεύθυνση κατοικίας τους είναι εντός των ορίων της σχολικής μας περιφέρειας (θα ανακοινωθούν, αφού οριστικοποιηθούν, εντός της ημέρας)

Οι γονείς ή κηδεμόνες που προσέρχονται για εγγραφή συμπληρώνουν και Αίτηση-Υπεύθυνη Δήλωση που παίρνουν από το σχολείο.

Χρήσιμα έντυπα:

Αίτηση Εγγραφής