Αρχική » Ανακοινώσεις του σχολείου » Παραμονή διδακτικών βιβλίων στο σχολείο

Παραμονή διδακτικών βιβλίων στο σχολείο

Σας ενημερώνουμε σχετικά με την υπ.αρ 217785/Δ1/31.12.2018 Υ.Α του Υπουργείου Παιδείας σύμφωνα με την οποία:

“…..τα βιβλία των μαθητών παραμένουν στο σχολείο. Οι διδάσκοντες εκπαιδευτικοί δεν αναθέτουν εργασίες ή/και γραπτές δοκιμασίες για τη Δευτέρα μετά τα σαββατοκύριακα αυτά, διαμορφώνοντας ανάλογα το πρόγραμμα της τάξης τους.

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου, πριν την έναρξη υλοποίησης της απόφασης του συλλόγου διδασκόντων, ενημερώνουν τους μαθητές και τις μαθήτριες της τάξης τους για τις ενδεχόμενες μεταβολές και προσαρμογές που θα προκύψουν στη σχολική καθημερινότητα.

Ο Διευθυντής/τρια του Σχολείου ενημερώνει εγγράφως τους γονείς των μαθητών του σχολείου σχετικά με την απόφαση του συλλόγου διδασκόντων και αναρτά ανακοίνωση για το περιεχόμενο της εν λόγω απόφασης. Η ίδια ανακοίνωση αναρτάται και στην ιστοσελίδα του σχολείου.”

Σύμφωνα με προηγούμενη απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων (αρ. πρακτικού 4/14.09.2018) σχετικά με το πρόγραμμα ‘Η τσάντα στο σχολείο’ τα διδακτικά βιβλία παραμένουν στο σχολείο για 2 Σαββατοκύριακα (το δεύτερο και τέταρτο Σαββατοκύριακο του μήνα βλ και http://16dim-evosm.thess.sch.gr/?p=3921)

Ακολουθώντας το πνεύμα και τη φιλοσοφία αυτής της απόφασης και για πρακτικούς λόγους ο Σύλλογος Διδασκόντων : “εξέφρασε τις πρακτικές δυσκολίες του να παραμένουν μόνο τα διδακτικά βιβλία στις τάξεις των μαθητών/τριών και μετά από διαλογική συζήτηση αποφασίστηκε όπως:

• Παραμένουν οι τσάντες των μαθητών/τριών στο σχολείο κάθε δεύτερη και τέταρτη Παρασκευή κάθε μήνα. Σε περίπτωση που γονέας μαθητή/τριας δεν επιθυμεί την παραμονή της τσάντας στο σχολείο, τότε παραμένουν τα διδακτικά βιβλία των μαθητών/τριών αυτών.
  • Δεν αναθέτονται εργασίες ή γραπτές δοκιμασίες για τη Δευτέρα μετά τα σαββατοκύριακα αυτά και διαμορφώνουν ανάλογα το πρόγραμμα της τάξης τους
  • Να ενημερωθούν οι μαθητές/τριες και οι γονείς.”