Αρχική » Ανακοινώσεις του σχολείου » Σημαντική διάκριση

Σημαντική διάκριση

Με χαρά σας ανακοινώνουμε για τη σημαντική διάκριση μαθητών/τριών μας στο Μαθητικό Διαγωνισμό Πληροφορικής και υπολογιστικής Σκέψης Bebras:

Στο διαγωνισμό πήραν μέρος μαθητές/τριες των Δ’ Ε’ και Στ τάξεων. Λίγα λόγια για το διαγωνισμό:

H συμμετοχή στον διαγωνισμό Bebras έχει διάρκεια 45 λεπτά της ώρας και περιλαμβάνει την απάντηση 15 σύντομων προβλημάτων ή ερωτήσεων πολλαπλών επιλογών που απαιτούν την εφαρμογή λογικής και υπολογιστικής σκέψης. Τα θέματα είναι διασκεδαστικά και ελκυστικά και βασίζονται σε σημαντικά προβλήματα που συχνά αντιμετωπίζουν οι επιστήμονες της Πληροφορικής. Είναι διατυπωμένα με τέτοιο τρόπο ώστε να μην απαιτείται προηγούμενη τυπική γνώση για να απαντηθούν, αλλά λογική σκέψη και υπολογιστική νοοτροπία.

Τα συγχαρητήριά μας σε όλους τους μαθητές/τριες που διακρίθηκαν και στην εκπαιδευτικό πληροφορικής του σχολείου μας κ Γκανά Φωτεινή.