Αρχική » Ανακοινώσεις του σχολείου » Όταν ο μαθητής γίνεται… δάσκαλος!

Όταν ο μαθητής γίνεται… δάσκαλος!

• responsive slider
jquery slider by WOWSlider.com v8.5

Όταν η γνώση περνάει αβίαστα από τον ίδιο τον μαθητή στους συμμαθητές του κι όταν η μάθηση γίνεται βιωματικό παιχνίδι, τότε οι μαθητές χαίρονται σε ένα σχολείο ευχάριστο και δημιουργικό.

Εμψυχωτής και δάσκαλος ο μαθητής της Ε΄ τάξης Γιώργος Κοτσίδης που στο μάθημα της Γλώσσας με αφορμή το όμορφο τραγούδι της Μαριάννας Κριεζή, “Το ηλιακό λεωφορείο”, εξήγησε στους μαθητές της Γ΄ τάξης, πώς ο ήλιος ως ανεξάντλητη πηγή ενέργειας, μπορεί να κάνει ένα λεωφορείο να κινηθεί. Με ένα απλό πείραμα, εξήγησε πώς  τα ηλιακά πάνελ συσσωρεύουν την ενέργεια του ήλιου κι έπειτα την διοχετεύουν σε ειδικές μπαταρίες, που μετατρέπουν  την ηλιακή ενέργεια σε κινητική. Οι μαθητές της Γ΄ τάξης τον άκουσαν με ενδιαφέρον και ενθουσιασμό.

Τον ευχαριστούμε!

Τα συγχαρητήριά μας στον μαθητή μας και στις εκπαιδευτικούς της Γ’ τάξης που ενθαρρύνουν τέτοιες δράσεις και εκπαιδευτικές πρακτικές.