Στα πλαίσια των δράσεων για την ασφάλεια στο διαδίκτυο πραγματοποιήθηκαν δύο έρευνες και σε παιδιά και σε γονείς.
Τα αποτελέσματα της έρευνας σε γονείς μπορείτε να τα δείτε παρακάτω.
Στην έρευνα που έγινε διαδικτυακά σε γονείς της σχολικής μας μονάδας, απάντησαν 50 γονείς. Η έρευνα αποσκοπούσε να διερευνήσει τις στάσεις των γονέων για το διαδίκτυο, το βαθμό και το είδος χρήσης του, αλλά, και κυρίως, τυχόν ανησυχίες τους για τη χρήση του από τα παιδιά τους.