Τηγανέλαια

« Συλλογή Τηγανελαίων και μετατροπή τους σε βιοντήζελ»

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε από τα τμήματα Δ΄1, ΣΤ΄1 και ΣΤ΄2 του σχολείου μας .
Στόχοι του προγράμματος ήταν οι εξής
? Σημασία της ανακύκλωσης τηγανελαίων
? Εξοικονόμηση ενέργειας
? Προστασία περιβάλλοντος και αποφυγή ρύπανσης του υδροφόρου ορίζοντα.
Δραστηριότητες
? Ενημέρωση των μαθητών για την ανακύκλωση τηγανελαίων μέσω ηλεκτρονικού υλικού από το ΚΠΕ Κορδελιού και συζήτηση με τους μαθητές για τη σημασία της ανακύκλωσης
? Ερωτηματολόγιο από τους μαθητές των δύο τμημάτων της ΣΤ΄τάξης με σκοπό τη καταγραφή των στάσεων και των απόψεων των οικογενειών τους για την ανακύκλωση των τηγανελαίων.
? Δημιουργία πίνακα που είχε ως σκοπό να δώσει το μήνυμα, ότι με τη συνεργασία μπορούμε να βοηθήσουμε τη Γη.
? Αφίσα με τίτλο « Βάλε στην καρδιά σου … τη Γη, ανακύκλωσε τηγανέλαιο και εσύ » με σκοπό να παρακινήσουμε τους μαθητές μας αλλά και τη γειτονιά μας να συμμετέχουν στο πρόγραμμα.
? Οι μαθητές δημιούργησαν τους ήρωες του προγράμματος μας τον Τηγανολαδάκη και τον Βιοντηζελίνο και έφτιαξαν σε κώμικς την ιστορία τους.
? Κατασκευή αφίσας για να μπορούν με απλό τρόπο οι μαθητές και οι γονείς να δουν πως γίνεται η συλλογή τηγανελαίων.
? Σύνθεση τραγουδιού από τους μαθητές της ΣΤ΄τάξης με την ανάλογη μουσική επένδυση
? Κατασκευή πίνακα που δείχνει το σύνθημα μας για να σώσουμε το περιβάλλον « Ένας για όλους και όλοι για… τη Γη μας ! »
? Όλα αυτά παρουσιάστηκαν στους μαθητές των άλλων τάξεων, με αποτέλεσμα να παρακινηθούν οι μαθητές και τελικά να συγκεντρωθεί ?και να συγκεντρώνεται ακόμα- μια σημαντική ποσότητα τηγανελαίου στο σχολείο μας.
? Πήραμε μέρος στην εκδήλωση που διοργάνωσε το ΚΠΕ Κορδελιού όπου παρουσιάσαμε τις δραστηριότητες και το τραγούδι μας.
? Τέλος φτιάξαμε βιβλίο που περιέχει τις δράσεις μας, τις ζωγραφιές μας, ποιήματα, απόψεις για το περιβάλλον, καθώς και cd με το τραγούδι μας και προβολή του στον ηλεκτρονικό υπολογιστή με βιντεοπροβολέα μέσα στην τάξη και διαμοίραση cd στους μαθητές.

Διαφάνεια4

Τέλος θεωρούμε ότι η υλοποίηση τέτοιων προγραμμάτων από τις σχολικές μονάδες εκπληρώνουν το στόχο της συνειδητοποίησης της προστασίας του περιβάλλοντος και της εξοικονόμησης ενέργειας από τους μαθητές και τους βοηθούν να κατανοήσουν ότι μια μικρή συμβολική πράξη μπορεί να αποτελέσει την αρχή μιας μεγάλης προσπάθειας για τη σωτηρία της Γης μας. Επίσης τα προγράμματα αυτά βοηθούν τη κοινωνικοποίηση των μαθητών και ανοίγουν τους ορίζοντες των μαθητών στο νέο σχολείο του 21ου αιώνα.