Αρχείο ημέρας 7 Μαρτίου 2018

Επίδοση ελέγχων και Ενημέρωση Γονέων

Αγαπητοί γονείς & κηδεμόνες

Για τον καλύτερο προγραμματισμό σας, σας ενημερώνουμε ότι τη Δευτέρα 19.3.2018 και ώρα 13:15 θα γίνει η επίδοση των ελέγχων β’ τριμήνου και ενημέρωσή σας για την πρόοδο των παιδιών σας.

Ο Διευθυντής του σχολείου

Κωνσταντίνος Βασιλειάδης

Δράσεις κατά της Βίας

Στις 6.3.2018 πραγματοποιήθηκαν δράσεις για την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας.

Όλοι οι εκπαιδευτικοί και μαθητές/τριες του σχολείου μας υλοποίησαν δράσεις προς ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών μας για φαινόμενα κοινωνικής βίας και εκφοβισμού. Οι δράσεις αφορούσαν αναγνώσεις ιστοριών και περιστατικών που διαπιστώνεται άσκηση βίας, συζήτηση και αναζήτηση τρόπων αποτελεσματικής αντιμετώπισης, δραματοποιήσεις, δημιουργική γραφή ποιημάτων-κειμένων, δημιουργία τραγουδιού, κατασκευή αφισών, προβολή ταινιών.

Καμιά μορφή βίας, όπου και όποτε αυτή εμφανίζεται, δεν είναι αποδεκτή’ ήταν το μήνυμα που δόθηκε από το σχολείο μας και η Αγάπη και Ελπίδα, ο σεβασμός στη διαφορετικότητα, η αλληλεγγύη, η ανθρωπιά είναι οι κοινοί γνώμονες και αξίες που καθοδηγούν την πορεία μας.

Πιο συγκεκριμένα: (περισσότερα…)