Αρχική » ΣΧΟΛΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ » ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ » Θεματική εβδομάδα για το “σχολικό” εκφοβισμό

Θεματική εβδομάδα για το “σχολικό” εκφοβισμό

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Αγαπητοί/ές μαθητές/τριες

Με αφορμή την καθιέρωση της 6ης Μαρτίου ως  Πανελλήνιας  Ημέρας κατά του σχολικού εκφοβισμού, η σχολική μας μονάδα προχωρεί στην ανάπτυξη δράσεων που βασικότερο στόχο έχει στην ανάπτυξη και καλλιέργεια της ενσυναίσθησης αλλά και της κριτικής προσέγγισης ζητημάτων που απασχολούν τη σχολική, και όχι μόνο, κοινότητα.

Μένοντας συνεπείς και σταθεροί στις διακηρύξεις μας που αποτυπώνονται τόσο στο Εγχειρίδιο Πολιτικής της σχολικής μας μονάδας, όσο και στον Εσωτερικό Κανονισμό της, “επαναπροσεγγίζουμε την έννοια του σχολικού εκφοβισμού γνωρίζοντας ότι ο επιθετικός του προσδιορισμός του τείνει να εγκλωβίζει τόσο χωρικά όσο και χρονικά και  να προσεγγίζει αποσπασματικά κοινωνικά φαινόμενα βίας προωθώντας έναν «ηθικό πανικό» που περισσότερο ακινητοποιεί, αποκρύπτοντας τα κοινωνικά αίτια της βίας και κατ’ επέκταση αδυνατίζει την όποια προσπάθεια περιορισμού της (περισσότερα στην παλαιότερη ανάρτησή μας: και εδώ: Για μια κριτική προσέγγιση του σχολικού εκφοβισμού).

Επιπλέον εμπλουτίζουμε τις δράσεις μας στοχεύοντας στην ανάπτυξη και καλλιέργεια της Συναισθηματικής Νοημοσύνης, του Coaching και της Ενσυνειδητότητας (Mindfulness), μεταφέροντας στην πράξη την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών μας (βλ. πρόγραμμα T.E.A.M.I)

Ένας βασικός στόχος μας αποτελεί η ενδυνάμωση των μαθητών/τριών μας αλλά και των μελών της σχολικής μας κοινότητας (γονείς, εκπαιδευτικοί) ώστε μέσα από κριτική προσέγγιση να αναγνωρίζουν, να διαχειρίζονται και να αντιμετωπίζουν επιτυχώς φαινόμενα βίας από όπου κι αν προέρχονται.

Στην παρούσα ανάρτηση θα αναρτώνται οι δράσεις της σχολικής μας μονάδας για τους παραπάνω στόχους…..

Λέμε ΟΧΙ στο Bullying και το κάνουμε πράξη!

Οι μαθητές τη Γ2 τάξης ,είπαν ένα μεγάλο ΟΧΙ  στη σχολική βία και τον εκφοβισμό. Όλοι μαζί συμφώνησαν: η αγάπη, η φιλία, η αλληλεγγύη και η συνεργασία, θα  είναι οι αξίες της τάξης μας.

Και ο καθένας ξεχωριστά στέλνει  το δικό του  μήνυμα ενσυναίσθησης.

Τα συγχαρητήριά μας στους/στις μαθητές/τριες του Γ2 και στην εκπαιδευτικό μας κ Χρυσάφη Βενετία.

Ακούστε τα μηνύματά τους.

Πατήστε στον παρακάτω σύνδεσμο για να τους ακούσετε

Γ2 Τάξη- δράση για το σχολικό εκφοβισμό