Αρχική » Αγωγής Υγείας » Επίσκεψη αντιπροσωπείας της ομάδας μπάσκετ του Π.Α.Ο.Κ στο σχολείο μας

Επίσκεψη αντιπροσωπείας της ομάδας μπάσκετ του Π.Α.Ο.Κ στο σχολείο μας

Αντιπροσωπεία της ομάδας μπάσκετ του Π.Α.Ο.Κ επισκέφθηκε το σχολείο μας.

Η επίσκεψη, που έγινε σε συνεργασία με το Γραφείο Μορφωτικών Υποθέσεων του Γενικού Προξενείου των Η.Π.Α, πραγματοποιήθηκε στο Δ.Α.Κ Σταυρούπολης.

Την επίσκεψη τίμησαν με την παρουσία τους η Γενική Πρόξενος των Η.Π.Α κ Rebecca Fong, η κ. Κουτσουνάνου Ιωάννα και ο κ. Ντίνος Διαμαντόπουλος από το Γενικό Προξενείο καθώς και ο μπασκετμπλίστας του Π.Α.Ο.Κ Ousman Krubally, ο κ. Παναγιώτης Χαρόζογλου και Απόστολος Καϊσης από το τμήμα δημοσίων σχέσεων της ομάδας.

Οι μαθητές/τριες καλοσώρισαν τους φιλοξενούμενούς μας και παρουσίασαν, στα ελληνικά και αγγλικά, το δεκάλογο του καλού αθλητή, αλλά και τη σημασία και τα ιδεώδη του αθλητισμού.

Στη συνέχεια ο κ. Ousman Krubally μίλησε για τη ζωή του αλλά και για τη σημασία της εκπαίδευσης για έναν αθλητή : “…χρειάζεται πείσμα και επιμονή και σκληρή δουλειά”.ενώ τόνισε επίσης ” όταν ήμουν μικρός, σαν κι εσάς, λίγοι πίστευαν ότι θα μπορούσα να γίνω ένας καλός μπασκετμπολίστας. Η οικογένεια και οι φίλοι μου που πίστεψαν σε εμένα, με στήριξαν και έτσι μπόρεσα να πετύχω τους στόχους μου”

Στη συνέχεια η ομάδα μπάσκετ ου Π.Α.Ο.Κ χάρισε στο σχολείο μας τη συλλεκτική φανέλα της ομάδας που φορούσε στη Γενεύη το 1991. Κατόπιν ο μπασκετμπολίστας του Π.Α.Ο.Κ χαιρέτησε έναν έναν τους/τις μαθητές/τριες και έπαιξε μαζί τους μπάσκετ.

Οι μαθητές/τριες μα ήταν πολύ ενθουσιασμένοι που συνομίλησαν κι έπαιξαν με τον αθλητή του ΠΑΟΚ

Τέλος, οι φιλοξενούμενοί μας επισκέφτηκαν το σχολείο μας και ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις του.

Ευχαριστούμε πολύ όλους αυτούς που εργάστηκαν, και κυρίως τους/τις μαθητές/τιές μας για την επιτυχία αυτής της διοργάνωσης.

Θεωρώντας ότι ο αθλητισμός συμβάλλει στην ολόπλευρη προσωπικότητα του ανθρώπου, θεωρούμε αυτή την εκδήλωση ως πολύ σημαντική για τα παιδιά μας και πιστεύουμε ότι το κέρδος είναι πολλαπλό.

• DSC06130
  • DSC06143
  • DSC06144
  • DSC06151