Την Παρασκευή 2.2.2018 οι μαθητές/τριες της Ε’ & Στ’ τάξης επισκέφθηκαν τον Πολυχώρο Nouvelle,στο Ωραιόκαστρο και πιο συγκεκριμένα το διατροφικό εκπαιδευτικό θεματικό πάρκο ‘Αρχαιοελληνικό Αγρόκτημα’.
Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα είχε ως στόχο να διαμορφώσουν οι μαθητές/τριές μας σωστή νοοτροπία διατροφής η οποία καθίσταται επιτακτική, ειδικά στην εποχή μας που οι έτοιμες τροφές μπαίνουν ολοένα και πιο πολύ στη ζωή μας. Γνώρισαν τον τρόπο παραγωγής του ψωμιού, του τυριού, του ελαιόλαδου, του μελιού, της Ταχίνης, καθώς και τις καθημερινές δραστηριότητες ενός αγροκτήματος στην αρχαιότητα και τα επαγγέλματα της εποχής.
Οι μαθητές/τριες της Δ’ τάξης επισκέφθηκαν την ίδια ημέρα το Παιδικό μουσείο γνωρίζοντας από κοντά πώς ήταν μια παραδοσιακή τάξη: Οι μαθητές στην παραδοσιακή τάξη του Μουσείου παίζοντας, ανακαλύπτουν και γνωρίζουν το παλιό σχολείο, το δάσκαλο, το μαθητή. Διαδραστικά μαθαίνουν τον τρόπο διδασκαλίας, μέσα από εικόνες, βίντεο, βιωματικές δράσεις, παιχνίδια σχολικά βιβλία και αντικείμενα αλλοτινής σχολικής ζωής…, σαν τον παλιό εκείνο τον καιρό!!!